13 Mart
#11710415

KVK Kartal Şubesi Cihazları Onarmıyor!

KVK İstanbul Kartal şubesine 2 farklı cihaz götürdüm. Cihazların biri Samsung Galaxy J7 Core diğeri ise Samsung Galaxy A3 2016
İlk olarak Samsung Galaxy J7 core cihazımı 2 kez garanti kapsamında KVK Kartal şubesine götürdüm. Hataları teker teker söyledim. Aradan 2 saat geçtikten sonra verdiğim cep telefonuna cihazın tamir olduğuyla ilgili mesaj geldi. Gidip cihazı aldım. Tekrar kullanmaya başlayınca aynı hatalarla tekrar karşılaştım. Aynı şeyi bir kez daha yaşadım. Tekrar verdim bir gün sonra gidip cihazı aldım. Ve yine aynıydı. Cihazın tamir edilmediğinden adım kadar eminim. Bir yazılım yükleyip cihazı bize geri verdiler. Hala şarj cihazımı kullanamıyorum. Götürdüğümde de yapmıyorlar zaten.
İkinci olarak Samsung Galaxy A3 2016 cihazımı garantisinin bitimine 1 ay kala KVK Kartal şubesine götürdüm. 1 saat sonra verdiğim cep telefonuna cihazın hazır olduğuyla ilgili mesaj geldi. Ertesi gün gidip cihazı aldım. Eve gelince ilk işim şarja takmak oldu. Maalesef telefon şarjı dahi kabul etmedi. Ve sonrasında bir daha götürmeye vaktim olmadığı için cihazımın dokunmatiği arızalı ve şarj cihazını kullanamıyorum. Yani mağdurum.
Kısacası KVK İstanbul Kartal Şubesi hiçbir cihazı düzgün yapmıyor ve o kadar insanı boşu boşuna yoruyor. Samsung tarafından bir yardım bekliyorum.

Emir Emir 1.321 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları