23 Kasım 2017 #9815834

KVK Garantisindeki Cep Telefonları

Lenovo S1 Lite marka telefonum şarjı varken kendi kendine kapanıyordu. Aynı sorun ile ilgili 2 ay da telefonumu 6 kez servise götürdüm. Beşinci gidişimde değişim istiyorum dedim kanuni hakkımı kullanarak. Telefon 20 gün üreticiden parça bekliyoruz diyerek tamir edilmedi. Kanuni sürenin son günü telefonunuz tamir edildi dediler. Gittim aldım aynı sorun devam ediyordu ve tamir bile edilmemişti. Tekrar götürdüm. Bu kez tamir istemiyorum değişim istiyorum dedim. KVK telefonumun kasasında eğiklik olduğunu kullanıcı hatası olduğunu ve tamir için 258 TL ücret istediğini belirten mesaj gönderdi. KVK üreticiden parça bekleniyor deyip kanuni hakkımı kullanmamı engellemeye çalışıyor. Kullanıcı hatasını 6. kez servise gittiğimde nasılsa tespit ediyorlar.

Ahmet 2.867 Okunma

Cevaplar

  • Ahmet26 Aralık 2017

    Kullanıcı hatasına karar veren kişiler. Servis raporlarını okuyun. Kaç kere ve ne zaman değişim istemişim öğrenin. Siz bana kullanıcı hatası sonucunu kaçıncı işlemde söylemişsiniz araştırın. Daha önce ücret almadan yaptığınız ekran değiştirme işlemi için ikinci kez değişim yaptığınızda neden 258 TL istediniz. Ekran değişimine karar veren ve değiştirdiğini söyleyen sizsiniz peki neden ikinci kez ekran değişti. İki ekran değiştirmesi arasında ne kadar süre var bir baktınız mı? Ya ekranı değiştirmediniz bana yalan söylüyorsunuz ya da değiştirdiğiniz 2. ekran da sorunlu. Ayrıca ekranı benim yamulttuğum ne malum ya siz yaptıysanız bunu ki yaparsınız buna inandırdınız beni. Korkmayın siden telefon istemiyorum telefonu Teknosa verecek ama sizin uydurma raporunuz yüzünden veremiyor. Biraz insan olan varsa aranızda şu sorunumu çözüp raporu düzeltsin ve nezaketen de olsa arasın. Korkmayın sizi yemem.

  • Ahmet26 Aralık 2017

    Şikayetimi yazalı uzun bir zaman geçmesine rağmen KVK merak edip arama zahmetine katlanmadı. Telefonumu 6 kez servislerine götürdüm 5.ve6. da değişim istedim en sonunda kullanıcı hatası deyip ihaleyi bana bıraktılar. Teknosa ve Lenovo defalarca arayıp mesaj gönderip yardımcı olmaya çalıştı. Lenovo şimdi araştırıyor, bana üreticiden parça bekleniyor diyerek telefonumu 20 gün serviste tutup sonra tamir etmeden verip vermedikleri yakında ortaya çıkacak. Kullanıcı hatası raporu yazdıkları için Teknosa telefonumu değiştiremiyor maalesef.Denetleyen yok kanun yok zannediyorlar.. Sorunu çözemeyince kullanıcı hatası deyip suçu size atıyorlar ama ne hikmetse telefonumu değiştirin dediğimde kullanıcı hatası tamir için 258 TL diyorlar.

  • Ahmet24 Aralık 2017

    KVK kesinlikle 5 kuruş etmez bir hizmet veriyor. Kanunen değiştirmesi gereken telefonu kullanıcı hatası diyerek sizin üstünüze atıyor ve burada yazılan şikayetlere nezaketen bir cevap dahi vermiyor.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön