16 Kasım 2018
#11158316

KVK Garanti Kapsamı Sorunu!

Vatan Bilgisayar'dan aldığım Sony xperiaxa1 cep telefonumun kenar ksımların da dokunmatik sorunu oluştu. Vatan Bilgisayar aracılığı ile KVK garantisi kapsamında garantiye gönderdim oradaki görevli telefon numaramı yanlış yazdığı için bilgi mesajı gelmedi KVK müşteri hizmetlerini aradım yaklaşık 20 dakika boyunca bağlanamadım telefonum kullanıcı hatası denerek geri gönderildi yaklaşık maliyetinin 340 lira civarı olduğu söylenildi. Daha sonra telefonu hiç kullanmadan yine garantiye gönderdim.


Tekrar kullanıcı hatası denildi ve bu defa 420.76 TL servis ücreti talep edildi bölgesel dokunmada nasıl kullanıcı hatası olur diye tekrar KVK müşteri hizmetlerini aradım bu defa bağlanabildim oradaki görevliye durumu anlattım ben bu konuda bir şey diyemem 420.76 TL ücreti var dedi geçen defa yaklaşık 340 TL olan bir hasar nasıl 420 TL olur dedim.


Bana telefonu ekstradan ekranı eğilmiş dedi hiç kullanmadığım telefonun ekranı nasıl eğilir dedim tabi görevli yine ben bilemem dedi peki fiyat bu kadar niye arttı deyince dolar arttı ücretler de artı o yüzde diye cevap verdi halbuki ben daha önce gönderdiğim de dolar daha yüksek bir bantta seyrediyordu bunun üzerine bende KVK görevlisine telefonumu yapmadan geri gönderin dedim garanti kapsamına almamak için elinizden gelen her şeyi yapıyorsunuz dedim insanları mağdur ediyorsunuz sizin garanti kapsamınız ne acaba diyerek telefonu kapattım. Bu yüzden KVK denen kurumdan şikayetçiyim.

Musatafa Musatafa 915 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları