09 Mayıs
#11944112

KVK Cihazımdaki Arızanın Garanti Dışı Olduğunu Söyledi!

Hali hazırda garantisi devam eden Media Markt'tan (Optimum AVM’deki) aldığım Sony Xperia L1 marka cep telefonum arıza yapmış. 24 Nisan tarihinde Media Markt’a onarım için teslim edilmiştir. Teslim esnasında telefonun tüm kasasının resimleri firma tarafından çok detaylı çekilmiş ve herhangi bir hasar açılma olmadığı görülmüştür. (onarım numarası Onarım iş no.:T007-11688-R-C) 03.05.2019 tarihinde KVK tarafından, tarafıma cihazımın garanti kapsamında müdahaleden ötürü garanti dışı olduğu ve 934 TL 'lik ödemem çıktığı ve bunu bana SMS ile beyan edilmiştir.


KVK ile defalarca mailleşmeme ve görüşmem sonucu hiçbir mantıklı ve yasal delil/ispata dayanan cevap alamadım. Aşağıdaki soruları kendilerine defalarca sordum ancak hiçbir cevap alamadım;
1) KVK bu 934 TL'yi neye göre belirlemiştir? Bu ücreti benden SMS ile istemiş, hiçbir fatura, işlem raporu, fiyat dökümü vb. yansıtmamış, defalarca sormama rağmen halen bu konuda açıklama yapmamaktadırlar. Bu meblağın neye göre istendiği hakkında çok ciddi şüphelerim mevcuttur.
2) KVK cihazın yetkisiz açıldığını, ana kart üzerinden çizik olduğunu, bir adet vidanın düştüğünü beyan etmektedir. Bende asla böyle bir yetkisiz müdahale yaptırmadığımı beyan ederek üzerime atılmaya çalışılan suçu kabul etmemekteyim. KVK ile defalarca mailleşmeme rağmen hiçbir şekilde bu konuda bana bir açıklama yapılmamaktadır ve halen yapılmamıştır. 4721 sayılı medeni kanun: d - ispat kuralları: ı. İspat yükü: Kanunda aksine bir hüküm bulunmadıkça, taraflardan her biri, hakkını dayandırdığı olguların varlığını ispatla yükümlüdür.


Telefonumun Media Markt'a teslim edilirken ki açılmadığına dair görsel rapora rağmen KVK kurumu medeni kanundaki haklarıma hilaf hareket ederek hem bir açıklama yapmamakta hem yazılı döküme dayanmayan para talep etmekte hem de hiçbir açıklama yapmamaktadır. Ayrıca telefonumun özgür iradem ve kontrolümün dışında olduğu bu süreçte KVK veya Media Markt tarafından telefonuma bahse konu tarafıma isnat edilen ana kart üzerindeki çizik ve PİM düşürülmesi hususu pek tabi kendi çalışanları tarafından da yapılabilir. KVK cihazın yetkisiz açıldığını bana nasıl ispat edecektir? Ya kendileri tamir ederken bozdu ise ve bana ödettirmeye çalışıyorlar ise? Ya bir çalışan elinde düşürdü kırdı ve bana böyle beyan veriyor ise? Ben telefonumu Media Markt'a teslim ettim sonrasını bilmiyorum. Bu süreçte ya bir çalışan tarafından başına bir şey geldi ise ve ödeme bana rücu edilmeye çalışıyor ise bunu bana nasıl ispat edecekler?

Deniz Deniz 790 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Deniz09 Mayıs

    #11944112 numaralı şikayetim ile ilgili görüşmek için KVK genel müdürlüğünü (0216 665 40 00) numaralı telefonu 09.05.2019 tarihinde saat 14.12' de aradım. Operatörde görevli hanımefendi bana; "adın ne senin?, bana adını soyadını ver, zaten numaran çıktı zaten" diye tehditkar bir şekilde konuştu, adımı soyadımı ne yapacaksın dediğimde "görürsün sen, göstereceğim vb..." gibi cümlelerle beni tehdit etmiştir.

Ziyaretçi Yorumları