KVK Bakırköy Ve Turkcell Ücret Ödeme Yapmıyor

Yasin Yasin02 Ocak 13:28

Garanti süresi devam eden Samsung marka telefonumu Turkcell Platinum üzerinden KVK Bakırköy servisine göndermesi için teslim ettik. Bizden ana kartı su teması sebebiyle arızalı değişmesi gerekli diye 750 TL ücret istendi. Daha sonra ekstra 300 TL daha bir ücret istediler.

Cihazın garantisi devam ettiği için böyle bir gaflette bulunmuş olduk. Bize Turkcell müşteri hizmetleri siz ödemeyi KVK ya gönderin ekstra ücret çıkarsa ve siz istemezseniz ödediğiniz bütün ödemeler size 7 iş günü içinde iade edilir, teyidini aldık. Ancak biz ekstra ücret ödemek istemediğimiz için ödediğimiz ücretin iadesini istememize rağmen 10 günü geçmesine rağmen alamadık.

10 gündür KVK ve Turkcell arasında beni koşturuyorlar. Üstelik bu anakartı arızalı değişmesi gerekiyor dedikleri telefonu başka servise verdiğimde ana kartında herhangi bir sorun olmadığı söylendi. Garanti kapsamında maalesef Samsung marka cihazımı verdiğim KVK ya güvenim kalmadığı gibi bunu gerekli kurumlara bildireceğim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Yasin 09 Ocak 12:05

KVK ve Turkcell arasında yaşadığım skandal müşteri deneyimim. Bundan yaklaşık 30 gün önce Turkcell Platinum hizmetlerinden faydalanarak arızalı olan telefonumu Turkcell üzerinden KVK Bakırköy şubesine gönderme gafletinde bulunmuş oldum. Garantisi devam eden cihazın ana kartında sorun olduğu bu yüzden değişmesi ve bunun müşteri hatası olduğunu belirtip 765 TL ücret istediler. Bu ödeme yapılmadan işlem yapılamayacağı daha sonra ekstra masraflar olursa, size bildirip ödeme istenebilir ancak eğer yaptırmak istemezseniz yaptığınız ödeme 7 iş günü içinde iade edilir denildi. Bizden ekstra masraf çıktığını belirtip 400 TL gibi bir ücret daha talep edince yaptırmak istemediğimizi belirtip ücretin iadesini talep ettik. Ama maalesef üzerinden 20 gün gibi bir süre geçmesine rağmen paramı iade etmiyor KVK Bakırköy servisi her defasında sistemlerimiz arızalı tahtakale esnafı gibi ödemelerimiz cuma günleri oluyor sadece, diyen KVK Bakırköy servisi ve hiçbir faydasını görmediğim Turkcell Platinum Müşteri Hizmetleri de benim için sınıfta kalmıştır. Yıllarca hizmet verdiğim ve ülkemizde lider olduğunu düşündüğüm şirketin müşteri hizmetleri KVK ile iletişim sağlayıp, "müşterimin parasını neden iade etmiyorsunuz"? Diyemeyecek kadar yetersiz olduğunu gördüm. Ve kuruma olan bağlılığım kalmamıştır.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler