08 Kasım
#12925223

Huawei P Smart 2019 Ekran Açılma Sorunu (Kartal KVK )

Şubat 2018de büyük övgüler sonucunda almış olduğum Huawei P Smart 2019 cihaz 2019 Eylül ayında ekranın sol üst ve sağ üst köşelerinde açılmalar meydana gelmeye başladı. Benden 1 hafta sonra aynı cihazdan aynı renkten alan arkadaşım da Mecidiyeköy Huawei ye götürdü bu durumu yaşadı ve kendisine sıfır cihaz verilerek ilk çıkanlarda fabrika hataları var diye bir açıklama yapıp cihazını değiştirdiler. Ben ise Kartal KVK ya gittiğimde daha telefonu ilk götürdüğümde bayan bana evet bunların ilk çıkanların sorun cıktı büyük olasılıkla sizde düşürmediyseniz değişim olur dediler kendisine düşürmediğimi ve aksine kırılmaz cam bile olmadan 1 gün kullanmadığımı belirttim. 3 5 gün sonra tarafıma ulaşan mesaj şu şekildeydi:
Telefon da kullanıcı hatası ve darbe kırık tespit edilip 401 TL masraf çıkartmışlar bu ücret yapılan işleme göre de artış sağlayabilirmiş.
Ben kendilerinde itirazda da bulundum ve bana gelen çok saçma açıklama da şöyleydi, siz telefonu alalı 7 ay olmuş, eğer 6 ayı aşmasaydı değiştirebilirdik dediler. Şimdi ben baştan sıkıntılı olan bir telefona neden her ay ödeyeyim? Neden bozuk bir telefona servis parası vereyim? Kullanıcı hatası yani Benim bir hatam varsa nasıl olur da 6 ayı aşmasaydım değiştirebilirsiniz. Ben her türlü işlemi başlattım. Tüketici Hakları' na şikayette de bulundum. İnsanlar üç kuruşla geçiniyor. Bu çok yanlış. Kaba tavırlar, baştan savma konuşmalar. Müşteri her zaman haklıdır. Bana bilgi verip, saygılı konuşmanız gerekiyor. Kartal KVK kadar kötü bir yer görmedim. Bu 4 oldu.

Ayşegül Ayşegül 463 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler