07 Kasım
#12918408

Ne Yaptığını Bilmeyen Banka Kuveyt Türk

Kuveyt Türk bankasının kredi kartını kullanıyorum ve eşim adına da ek kartım vardı. Eşim hastaneye girmiş ve kartı kullanmak istemiş ancak birkaç denemeye rağmen kart işlem yapmamış. Eşim aramış bankayı (borcumuz yok) işlem yapamıyorum diye kartınız iptal edilmiş demişler. Neden diye sormuş kart sahibi araması gerekiyor demişler.


Eşim bana bilgi verdi bu kez ben aradım neden iptal edildi diye göremiyoruz şubenizle iletişime geçin dediler. Bu arada mesai bitti ertesi gün şubemi aradım neden iptal edildi diye şaka gibi cevap. Biz de bilmiyoruz nasıl böyle oldu! Kartımın borcu yok 2023'e kadar kullanım tarihi var ama kartı keyfi olarak iptal edip sizi hastane gibi bir yerde mağdur ediyorlar. Çözüm üretelim kartı basın tekrar eşime ulaştırın diye talepte bulundum eşinizin gidip kartı şubeden alması gerekiyor dediler.


Eşim küçük bebeğimizle İkitelli İmsan şubeye gidiyor 10-15 dakika kartı bulamıyorlar. Sonra kartı bulup basıyorlar kartı size veremeyiz eşinizin de gelmesi gerekiyor diyorlar. Eşim o sinirle bankadan çıkıyor. Eşim bir okulun idarecesi. Bankalar kart vermek için sırada biz de Kuveyt Türk bize kart verecek mi diye uğraşıyoruz. Müşteri hizmetlerine şikayet oluşturdum 10 gündür dönüş yok. Sanki ülkedeki tek banka sizsiniz ve de biz sanki size muhtacız gibi bir havaya girmişsiniz.

Süleyman Süleyman 1.136 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Kuveyt Türk Temsilcisi07 Kasım

    Değerli Müşterimiz, Tarafımıza iletmiş olduğunuz talebiniz kayıt altına alınmıştır. En kısa süre içerisinde iletişim bilgilerinizden sizinle görüşme sağlanacaktır. Görüş, öneri ve talepleriniz için 444 3 123 numaralı telefondan Müşteri Memnuniyeti Merkezimizle görüşebilirsiniz. Kuveyt Türk Katılım Bankası tüm bankacılık işlemlerinizde, internet ve telefon bankacılığı, şubeleri ve müşteri hizmetleri ile her zaman yanınızdadır.

Ziyaretçi Yorumları