4 g
Yorum Yap
#11580173

Kuveyt Türk'ün Düzeltmediği Hatalar!

1-Defalarca internet bankacılığı ya da web sayfalarından bize yazın kısmından talepte bulunmama rağmen yardımcı olmak için mail ya da arama yoluyla dönülmediği gibi telefonumu gereksiz SMS yağmuruna tuttular her yazdığım yazı için boş boş SMS'ler atıldı.
2-Şimdi de kar payı hesabıma yatırılacak diye boş boş SMS atmaya başlandı. Şu telefonumu rahat bırakın artık.
3-İnternet bankacılığında kredi kartımın borcunu otomatik ödeme talimatı verebileceğim bir menü yok dedim bana zaten otomatik ödemede önce cari hesaplarınız sonra katılım hesaplarınız kontrol edilerek ödeme yapılır denildi. Fakat öyle bir şey olmadı iyi ki kontrol etmişim yoksa kart borcum ödenememiş olacaktı.
4-Ne zamandır basit bir soru soruyorum kredi kartımı alım tarihim ve 50 TL altın puanım ne zaman yüklenecek diyorum bilgi alamıyorum.

Nurullah Nurullah 438 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Kuveyt Türk Temsilcisi3 g

    Değerli Müşterimiz, Tarafımıza iletmiş olduğunuz talebiniz kayıt altına alınmıştır. En kısa süre içerisinde iletişim bilgilerinizden sizinle görüşme sağlanacaktır. Görüş, öneri ve talepleriniz için 444 3 123 numaralı telefondan Müşteri Memnuniyeti Merkezimizle görüşebilirsiniz. Kuveyt Türk Katılım Bankası tüm bankacılık işlemlerinizde, internet ve telefon bankacılığı, şubeleri ve müşteri hizmetleri ile her zaman yanınızdadır.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler