14 Mayıs
#11969728

Kuveyt Türk Senin Bankan Sağlam Kart Sorunu!

1 Mayıs günü sağlam kartımı kaybettim ve kapattırıp yenisini talep ettim bugün ayın 14'ü ve hala kart basımı gerçekleştirilmedi. Kuryeye teslim edilmedi senin bankan hizmet yetkililerine bağlandığımda ise bilgisiz ve ilgisiz tavırlar sergileyerek yaptıkları tek açıklama kartınız daha basım aşamasında deyip geçiyorlar kartımı kapatacağım dediğimde ise siz bilirsiniz deyip direk kartı kapatabileceğini söylüyor yıllardır çalıştığım banka mevduatım ve kredi kartımın olduğu bir bankanın bu kadar basit müşteri kaybetmesi çok üzdü birkaç gün daha bekleyeceğim kart kuryeye teslim edilmezse hem kartımı iptal edeceğim hem de mevduatımı farklı bir bankaya taşıyacağım.

Berat Berat 2.697 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Berat'ın Teşekkür Mesajı15 Mayıs

    Müşteri memnuniyet merkezinden aradılar sorunu iletip defalarca üzgün olduklarını belirttiler özür dilediler işlemimi hallettiler çok memnun edici konuştular gerçekten çok teşekkür ediyorum

  • Kuveyt Türk Temsilcisi14 Mayıs

    Değerli Müşterimiz, Tarafımıza iletmiş olduğunuz talebiniz kayıt altına alınmıştır. En kısa süre içerisinde iletişim bilgilerinizden sizinle görüşme sağlanacaktır. Görüş, öneri ve talepleriniz için 444 3 123 numaralı telefondan Müşteri Memnuniyeti Merkezimizle görüşebilirsiniz. Kuveyt Türk Katılım Bankası tüm bankacılık işlemlerinizde, internet ve telefon bankacılığı, şubeleri ve müşteri hizmetleri ile her zaman yanınızdadır.

Ziyaretçi Yorumları