08 Eylül
#12568025

Kuveyt Türk Kredi Kartı Taksit Mağduriyeti

Kuveyt Türk kredi kartının alışveriş öncesi 200 lira üstü giyim harcamalarına mesaj atılarak başvuru yapıldığı takdirde 3 taksit kampanyasına başvurduk ve alışveriş öncesi mesaj atarak başvurmamıza ve başvurumuz onaylanmasına rağmen taksitlendirme yapılmadı. Sebep olarak satıcı giyim firmasının pos cihazının genel tüketim için olduğu söyledi.


Ne var ki elimdeki fişte giyim olarak geçmekte ve aldığım ürünlerde okul giyimi olmaktadır. Bu sebeple mağduriyetimi bildirir ve çevremdeki tanıdıklarıma da mağduriyetimi anlatıp Kuveyt Türk kredi kartını kullanıp kullanmamalarını bir kez daha düşünmelerini önereceğim. Kuveyt Türk gibi bir banka umarım mağduriyetimi giderir.

Zeki Zeki 971 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Zeki11 Eylül

    Öncelikle kısa sürede bana döndöndükleri ve sorunu çözdüklerini söyleyebilirim. Fakat bunu fiş ibrazından sonra yapıyorsunuz. Her seferinde böyle sorunlar çıkarsa kredi kartınızı kullanmayı düşünmem. Alışveriş yaptığım yere acaba sizin postunuz giyim mi değil sormak ne kadar normal bir durum. Kısaca sıkıntılı bir durum.

  • Kuveyt Türk Temsilcisi09 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Tarafımıza iletmiş olduğunuz talebiniz kayıt altına alınmıştır. En kısa süre içerisinde iletişim bilgilerinizden sizinle görüşme sağlanacaktır. Görüş, öneri ve talepleriniz için 444 3 123 numaralı telefondan Müşteri Memnuniyeti Merkezimizle görüşebilirsiniz. Kuveyt Türk Katılım Bankası tüm bankacılık işlemlerinizde, internet ve telefon bankacılığı, şubeleri ve müşteri hizmetleri ile her zaman yanınızdadır.

Ziyaretçi Yorumları