06 Eylül
#12560838

Kuveyt Türk ATM'sindeki Mağduriyet

09.08.2019 tarihinde Kuveyt Türk bankasının ATM'sinde para yatırma işlemi yapacaktım. ATM paramın tamamını yuttu ve hiçbir işlem gerçekleştirmedi param hesabıma geçmedi. Müşteri hizmetlerini arayıp durumu bildirdim ancak ATM şube önünde olmadığından o an açtıramadım ATM'yi müşteri hizmetleri servis gönderip parayı aldıracağını ve merkezlerinde saydıktan sonra ATM'nin kayıtlarından kimin ne kadar para yatırdığına da bakarak geri ödemeyi yapacaklarını söylediler ancak benim paramı ATM saymadı bile paramı aldıktan sonra direk ana menüye yönlendirdi beni ve yine bankadan aldığım bilgiye göre bu gibi sayılmayan işlem yapılmayan paralar ATM'de başka bir bölmede toplanıyormuş ama kimin ne kadar parası olduğunu da bilmiyorlar.


Kuveyt Türk'e yaptığım şikayet ve defalarca kendilerini arayıp paramı istemem sonucunda hesabıma 21.08.2019 tarihinde 1585 TL gönderdiler kendilerine itiraz ettiğimde tekrar incelenecek size dönüş yapılacak diyorlar ve hiçbir şekilde tarafıma dönüş yapılmıyor. Daha sonradan edindiğim bilgiye göre aynı ATM daha önceden de bir çok kişinin parasını yutmuş ve geri ödemelerde 100-200 TL gibi rakamlar eksik yatırılmış, bana da tam 815 TL eksik ödediler anlaşılan o ki ya Kuveyt Türk bu bozuk (ya da para yutmaya programlanmış) ATM'leri bir gelir kaynağı olarak kullanıyor ya da çalışanları kayıt alında olmayan paraları kendi ceplerine atıyorlar.


Banka tarafında bir art niyet olmasaydı daha önceden yapılan şikayetlerden sonra ya ATM'yi onarır, değiştirir ya da kaldırırdı bunlar yapılmadığından bu işte bir kasıt olduğu aşikar. Kuveyt Türk bankasından şikayetçiyim.

Abdullah Abdullah 721 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Abdullah11 Eylül

    Buraya ve diğer şikayet noktalarına yazmadan önce beni insan yerine koyup bir kere bile iletişim kurmayan, aradığımda da hiçbir bilgi alamadığım sadece 'talebiniz inceleniyor başka bir şey görüntüleyemiyorum' diyen banka şikayetlerden sonra hemen paramı ödedi ve benimle iletişime geçti. Bir de utanmadan biz sizin paranızı tabi ödeyecektik ama bu şikayetler işlemi hızlandırmış olabilir diyorlar. Şikayetler olmasaydı ya birkaç ay daha uğraştıracak ya da hiç vermeyeceklerdi paramı. Sorunu çözdükleri için Şikayetvar.com'a teşekkür ederim.

  • Kuveyt Türk Temsilcisi09 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Tarafımıza iletmiş olduğunuz talebiniz kayıt altına alınmıştır. En kısa süre içerisinde iletişim bilgilerinizden sizinle görüşme sağlanacaktır. Görüş, öneri ve talepleriniz için 444 3 123 numaralı telefondan Müşteri Memnuniyeti Merkezimizle görüşebilirsiniz. Kuveyt Türk Katılım Bankası tüm bankacılık işlemlerinizde, internet ve telefon bankacılığı, şubeleri ve müşteri hizmetleri ile her zaman yanınızdadır.

Ziyaretçi Yorumları