05 Eylül
#12556104

Kuveyt Türk ATM Haksızlığı

Bankanızın maaş müşterisiyim ve aynı zamanda uzun yıllardır çalışıyoruz sizinle. O kadar firmanın taksitli ve asgari ödemesi düşük kredi kartı varken bile sadece sizin kartınızı kullanıyorum. Gelelim meseleye. Bu ayın üçünde yani iki gün önce gece yarısı 00:05 de hesabımdan 758.40 kr. Tutarında bilgim dahili olmadan para çekilmiş. Muhtemelen bir tür haksızlık mağduru oldum. Hemen sabahında bankanızı arayıp şikayette bulunup form dilekçesi yolladım mail yoluyla. Ama bir dönüş halen yapamadınız bir de kredi kartınızın ödemesi yaklaşmışken. Birinci sorum ATM leriniz güvenilir değilse niye sizle çalışıyoruz. İkinci sorum mağdur durumdayken niye bekletiyorsunuz. Bir an önce dönmeniz dileğiyle.

Halil Halil 2.234 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Halil06 Ekim

    Bundan 1 ay önce yazdığım şikayetim halen çözülmedi. 758 lira paramı çaldılar kardeşim sizin ATM lerin güvensizliğinden dolayı kartımı kopyaladılar. Ve halen benim param ortada yok Ya vermiyoruz biz böyleyiz deyin ya da bir an önce çözün. Mağdur etmeyi niye bu kadar seviyorsunuz ki almaya geldi mi ilk sizler arıyorsunuz

  • Kuveyt Türk Temsilcisi06 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Tarafımıza iletmiş olduğunuz talebiniz kayıt altına alınmıştır. En kısa süre içerisinde iletişim bilgilerinizden sizinle görüşme sağlanacaktır. Görüş, öneri ve talepleriniz için 444 3 123 numaralı telefondan Müşteri Memnuniyeti Merkezimizle görüşebilirsiniz. Kuveyt Türk Katılım Bankası tüm bankacılık işlemlerinizde, internet ve telefon bankacılığı, şubeleri ve müşteri hizmetleri ile her zaman yanınızdadır.

Ziyaretçi Yorumları