09 Eylül
#12572648

Kuveyt Türk 2 Aydır Senin Bankana Geçemiyorum

Kuveyt Türk müşterisiyim. 2 ay önce senin bankana geçmek için internetten müraacatta bulundum. Daha sonrasında hiçbir faaliyet olmadı 1 ay önce müşteri hizmetlerini aradım. Bana işlemi mevcut bulunduğum şubenin onay vermesi gerektiği söylendi. Bununla ilgili başvuru esnasında hiçbir bilgi bulunmuyordu. Bende bu bilgiye istinaden 1 ay önce şubeyi arayıp onayın yapılmasını istedim. Ancak şube bu işlemi 1 aydır gerçekleştirmedi. Hesabımda biraz para var diye beni senin bankana geçirmiyorlar. Ümraniye şubenin bu yaptığı hiçbir şekilde etik ve doğru değildir. Kuveyt Türk gibi yükselen ve dini değerlere önem veren bir bankanın şubesinin bu şekilde müşterisini bekletmesi ve aldatması doğru değildir. Ayrıca bu onayı ben vermişim şubenin onayına neden gerek duyulduğu da aşikar, anlaşılan bizim senin bankana geçmemizi istemiyorsunuz. Eğer senin bankana geçme işlemimi bu hafta içerisinde yapılmaz ise hesabımdaki tüm parayı çekip hesabımı kapatacağım.

Erdal Erdal 730 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Erdal'ın Teşekkür Mesajı12 Eylül

    Şikayetvar sayesinde işlemim sonunda gerçekleştirildi. Bizi şubenin inisiyatifine bıraktıkları için kızgın olsamda sorunum çözülmüş olduğu için teşekkür ederim.

  • Kuveyt Türk Temsilcisi09 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Tarafımıza iletmiş olduğunuz talebiniz kayıt altına alınmıştır. En kısa süre içerisinde iletişim bilgilerinizden sizinle görüşme sağlanacaktır. Görüş, öneri ve talepleriniz için 444 3 123 numaralı telefondan Müşteri Memnuniyeti Merkezimizle görüşebilirsiniz. Kuveyt Türk Katılım Bankası tüm bankacılık işlemlerinizde, internet ve telefon bankacılığı, şubeleri ve müşteri hizmetleri ile her zaman yanınızdadır.

Ziyaretçi Yorumları