05 Kasım
#12910581

Bankamatiğe Sıkışan Parayı Kuveyt Türk İade Etmedi!

20 gün önce Kuveyt Türk hesabıma PTT bankamatiğinden 1000 TL yatırmak istedim. İşlem sırasında bankamatik arıza verdi parayı hesaba yatırmadı iade de etmedi. Paramı alabilmek için PTT şubesine girdim bana parayı elden veremeyeceklerini Kuveyt Türk'e göndereceklerini Kuveyt Türk'ün hesabıma yatıracağını söylediler. Kuveyt Türk müşteri hizmetlerini aradım şikayet oluşturdular aradan 20 gün geçti hala paramı alamadım. PTT şube müdürü parayı tespit ettik fakat Kuveyt Türk bizimle iletişime geçmedi diyor.


Beni gerçekten çok mağdur ettiniz buna hakkınız olduğunu düşünmüyorum. Bu kadar basit bir işlem için neden bu kadar bekliyoruz sorabilir miyim acil paramın iadesini talep ediyorum zaten bundan sonrada sizi tercih etmeyeceğim banka olarak sizden hiç memnun kalmadım bana acil dönüş yapın bilgilendirin bir zahmet.

Mine Mine 1.125 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mine'nin Teşekkür Mesajı07 Kasım

    Sorunum şikayetimin ertesi günü çözüldü teşekkür ederim. Fakat sorun çözmek için şikayet edilmeyi beklememenizi öneririm. Teşekkürler Kuveyt Türk

  • Kuveyt Türk Temsilcisi06 Kasım

    Değerli Müşterimiz, Tarafımıza iletmiş olduğunuz talebiniz kayıt altına alınmıştır. En kısa süre içerisinde iletişim bilgilerinizden sizinle görüşme sağlanacaktır. Görüş, öneri ve talepleriniz için 444 3 123 numaralı telefondan Müşteri Memnuniyeti Merkezimizle görüşebilirsiniz. Kuveyt Türk Katılım Bankası tüm bankacılık işlemlerinizde, internet ve telefon bankacılığı, şubeleri ve müşteri hizmetleri ile her zaman yanınızdadır.

Ziyaretçi Yorumları