23 Ocak 2015
Yorum Yap
#2997101

Kutup Pazarlama Samsung Cep Telefonu Garantisinin Farklılığı

Yaklaşık 20 ay önce Ankara Kutup Pazarlama'dan Samsung S3 Akıllı telefon aldım. Garantisi 2 yıl olan telefonum yaklaşık bir ay önce internete girdiğimde donmaya başladı. Kutup Pazarlama'ya gittiğimde herhangi Samsung servisinden şikayeti giderebileceğimi ilettiler. Çalıştığım yer olan Etimesgut'a en yakın Sincan Samsung servisine başvurdum.


Ancak servis telefonumun yurtdışı kaynaklı (ithalatını fabrikadan değil farklı bir ülkeden) olduğu için garantili olmadığını söylediler. Ben de Kutup Pazarlama'ya tekrar gittiğimde, oldukça uzak bir yer olan NecatiBey Cad bir servis adı verdiler. Her türlü garanti veren bu firmanın şikayetlere duyarsız kalması ve yardımcı olmaması oldukça rahatsız verici.

Metin 1.686 Okunma

Cevaplar

  • Kutup Pazarlama Temsilcisi23 Ocak 2015

    Değerli Tüketicimiz ; Öncelikle şikayete konu olan ürün orijinal Samsung’tur. Yasal yönetmelikler gereği ürünün teknik servis istasyonu, ürünün ithalatını yapan tedarikçiler ve/veya tedarikçinin yetkilendirdiği servis istasyonlarıdır. Teknik sorunlarda garanti belgesi üzerinde yazan yetkili noktalara başvurmanız gerekmektedir. Yönlendirildiğiniz servis istasyonu bu kapsamda yetkili servis istasyonudur.. Bilgilerinize sunar, mutlu günler dileriz. Saygılarımızla, Kutup Pazarlama ve Ticaret AŞ. Satış Sonrası Hizmetler Müdürlüğü Bize ulaşmak için; Tel: 0312 256 48 78 /pbx yada [email protected] e-posta adresini kullanabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler