Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Kuryenet Yalan Beyanı, Teslimat İçin Adrese Kimse Gelmiyor!

Yusuf
23 Mayıs 13:00
178

Denizbank'tan tarafıma gönderilen 6314136218609 takip numaralı kredi kartım evde olduğum ve kapımın zilinin dahi çalmadığı halde iki gündür dağıtımda gözüktüğü halde, bir anda 'evde bulamadık, teslim edilemedi' durumuna düşmüştür. Bu firmadan ve sorumlularından şikayetçiyim. Altı ay önce yine Denizbank kredi kartının teslimat aşamasında aynı sorunu bir buçuk ay kadar süre içerisinde dört-beş defa yaşadım. Muhatap olarak hep Denizbank müşteri hizmetlerini aradım. Sürenin sonunda, sanki sorumlu benmişim gibi kartı teslim almadığım için kart iptal edildi. Kimsenin gerçekten ürünü teslim aldığı veya adrese geldiği ve kapıyı çaldığı yok. Oturdukları yerden 'geldik, yoktunuz' diyerek para kazanıyorlar. Adres güncelleme, randevu oluşturma gibi işlemler yapılıyor ancak bir hafta sonra gelip yine bulamıyorlar, bu durum kabul edilemez. Şimdi aynı durum tekrar ediyor. Sonuç yine aynı olacak gibi görünüyor. Açılan kayıtların, oluşturulan randevuların, güncellenen adreslerin ve tekrarlanan işlemlerin hiçbir faydası yok. Böyle saygısızlık ve kötü iş ahlakı ile karşılaşmadım. Arama, sorma hatta gidip kendin alma çabalarında ne bir muhatap ne bir temsilci ne de bir yer konumu bulunabiliyor. Yapıyormuş gibi gösterilen işe ve kazanılan paraya, sizinle çalışanlara yazıklar olsun. Bu durum utanç verici.

Kuryenet Yalan Beyanı, Teslimat İçin Adrese Kimse Gelmiyor!
23 Mayıs 14:20 (Şikayetten 1 saat sonra)
Yusuf
25 Mayıs 22:17

Arayan temsilcinin ya da yetkilinin tavrından, söz etmek bile istemiyorum. Arayıp şikayete sebep olan sorumlular adına özür dilemek, açıklama yapmak yerine azarlar, suçlar gibi konuşmasının detayına da girmek istemiyorum. Bulunduğum itham " oturdukları yerden para kazanıyorlar " zoruna gitmiş. Bunu sert ve düşüncesiz bir üslupla dile getirirken, benim yaşadığım mağduriyeti, sebep olduklarını bilmedikleri siniri stresi zorluğu düşünmüyor. Uzun lafın kısası bencil bir düşünce. Savunmasıda olabilir böyle şeyler, yanlış kapıya gelinir, yanlış binaya gidilir, yanlış zile basılabilir vesaire. Bu 1 kere olsa anlarım 2 kere olsa anlarım defalarca, aylarca kart iptaline gidecek kadar yaşanmasına diyecek bir şeyi yok tabi. 7 kere 8 kere yaşanmasında suçlu ve ihmal ararım. Zaten bunun açıklamasında olamaz. Dileyemedikleri özür onlarda kalsın sorumlular işini düzgün yapsın. Kargoları sahiplerine ulaştırsınlar yeter. Gel gelelim şu an ki güncel durum. Kart dağıtımda gözüküyor. Her saat girip ekran görüntüsü alıyorum. Kargonun takibindeyim. Bilgilendireceğim.

27 Mayıs 10:35

Sayın a. Gönderiniz dağıtım dadır Kartınızın teslimi hızlıca tarafınıza yapılacaktır. Saygılarımızla Kuryenet Müşteri Hizmetleri

Yusuf
28 Mayıs 03:52

Söyleyecek hiçbir söz bulamıyorum. Bulduklarımı da kullanmayı tercih etmiyorum. Yine yeniden aynı şey. Burda şikayette bulunup, cevap aldığım halde süreç ve sonuç aynı. Denizbank ı arayarak kartı mı şubeye istedim. Gider kendim paşalar gibi alırım. Yazıklar olsun.

29 Mayıs 09:42

Sayın a. Gönderiniz dağıtım dadır Kartınızın teslimi hızlıca tarafınıza yapılacaktır. Saygılarımızla Kuryenet Müşteri Hizmetleri

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

Kuryenet Kredi Kartını Teslim Etmemesi

Semanur
13 Haziran 10:47
4

Kuryenet Gönderi Teslimatı İle İlgili Şikayetim

Özlem
12 Haziran 14:38
71
Kuryenet Gönderi Teslimatı İle İlgili Şikayetim

Kuryenet Şikayet Saçma! Mm. Mm M

İsmail
12 Haziran 10:21
133

Kuryenet Acil Yardım Lütfen

Mustafa
12 Haziran 06:51
162

Kuryenet Kartımı Teslim Etmiyor

Merve
11 Haziran 16:28
221
Benzer Şikayet Yaz