15 Haziran 2013
#1852134

Kuryenet Teslimat İşlemi Geciktiriliyor!

Şahsıma ait kredi kartı 06. 03. 2013 tarihinde Garanti Bankası tarafından Kuryenet'e teslim edilen kredi kartı defalarca aramama rağmen halen elime ulaşmadı. Sürekli bahanelerle işlemi geciktiriyor müşteri hizmetlerinden randevuda aldım onlar tarafından da arandım ama hala kartım elime ulaşmadı.


En son görüşmemiz Kuryenet tarafından şahsıma açılan telefon ile 14.06.2013 tarihinde oldu ve cumartesi günü acil teslimat olarak belirtilerek tarafıma ulaştırılacağını söylediler. 15.06.2013 tarihi oldu ve Kuryenet'i arıyorum hafta içi mesai saatlerinde iletişime geçin diye telesekreter çıkıyor ve hiçbir yetkili kişi ile görüşemiyorum. Böyle bir firma ile ilk defa çalışıyorum hiç memnun değilim.

Sinan Sinan 56 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Kuryenet Temsilcisi18 Haziran 2013

    Merhaba Sayın Çalışkan, Gönderinize sistemden ulaşabilmemiz için tam adınızı, bankanıza bildirdiğiniz açık adresi, varsa haber kağıdı üzerinde belirtilen gönderi takip numarasını ve size ulaşabileceğimiz irtibat telefonlarını iletmenizi rica ederiz. Sistemimizde aynı isme dair çok kayıt olduğundan, sizin gönderinizi seçebilmemiz için bu bilgilerinize ihtiyacımız vardır. Bilginize sunar, iyi günler dileriz. Saygılarımızla... Kuryenet Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları