08 Ekim 2018
#10998310

Kunduzapp.com İsteğim Dışında Otomatik Paket Yenilenmesi!

Kunduzapp.com'dan yeğenim için 200 soruluk 89.99 TL'ye 1 aylık paket satın aldım. Geçen gün telefonuma mesaj geldi iradem dışında paketi otomatik yenilemeye çalıştılar. Bereket kredi kartımı internet alışverişine kapattığımdan para tahsilatı yapamadılar. Yarın savcılık ile Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuracağım. İradem dışında otomatik paket yenilenmesi tüketici kanununa aykırı.

Yusuf Yusuf 2.076 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Yusuf22 Ekim 2018

    ''Otomatik yenilenmenizi kapattırmak sizin sorumluluğunuzda'' diye bir mantık olamaz. Yenilerken bana sormazken iptal etmemin benim sorumluluğumda olması saçma. Hadi dalgınlığıma geldi diyelim ve aylarca otomatik olarak kendiliğinden yenilense benim mağduriyetimi kim üslenecek? Sonu olmayan bir sözleşme mi olur? Tamamen saçma ve mantık dışı uygulama...

  • Kunduz App Temsilcisi18 Ekim 2018

    Merhaba, paketlerimiz her ay otomatik olarak yenilenmektedir. Bu sistemi kullanmamızın sebebi de kullanıcılarımızın %93'ünün her ay paketlerini yenilemesi ve böyle yoğun bir süreçte her ay ödeme işlemi gerçekleştirmek istememeleri. Bu durumu hem paket alırken hem de Kullanıcı Sözleşmesinde açıklıyoruz. Otomatik yenilenmenizi kapattırmak sizin sorumluluğunuzda ve talep ettiğiniz takdirde yenilenme olmaz. Yasal olarak aykırı olan bir şey yapmıyoruz. İstemediğiniz halde yenilendiği takdirde 14 gün içerisinde iadesini de gerçekleştirebiliyoruz. Böyle bir durum yaşamak istemiyorsanız paketlerinizi aldıktan sonra yenilenmesini istemediğini destek ekibine bildirmenizi rica edeceğiz. İyi günler dileriz.

Ziyaretçi Yorumları