20 Nisan
Yorum Yap
#10358296

Kumtel Randevu Yanlışlığı Ve Bayi Çalışan Saygısızlığı

Koçtaş'tan almış olduğumuz Kumtel davlumbaz kurulumu için Kocaeli Körfez Kumtel bayi ile görüşme yapıldı. 16.04.2018 tarihine randevu verildi kimse gelmedi. Tekrar arandı 18.04.2018 tarihine randevu verildi. Daha sonra bugün tekrar aranıldığında bu akşam gelecekleri iletildi. Ancak telefonda görüşme sağlanan bayan o kadar yanlış üslup tarzı ile konuştu ki en son şikayet edeceğim size dediğimizde "Kumtel müşteri hizmetlerini arayarak bizi şikayet edebilirsiniz" tarzında konuştu. Kumtel gibi büyük bir firmanın bu kadar rencide edici tüketicisini mağdur durumda bırakmaya hakkı yoktur. Tüm sosyal mecrada bu yazımı paylaşacağım. Şikayetlerde bulunacağım. Firmanızı temsil eden bayilerinizin bu şekilde konuşmaya hakkı yoktur. İnsanları aşağılayarak konuşmaya hakkı yoktur.

Yusuf 4.639 Okunma

Cevaplar

  • Yusuf'un Teşekkür Mesajı20 Nisan

    Değerli Tüketici yetkilisi, Hızlı gveri dönüş ve proaktif yaklaşımınız için teşekkür ederim. İyi Çalışmalar.

  • Kumtel Temsilcisi20 Nisan

    Müşterimizle görüşme yapılıp gerekli bilgiler alındı.Servis elemanı hakkında gerekli işlem yapılacaktır. Servisimiz gün içerisinde gerekli desteği sağlayacaktır.

  • Kumtel Temsilcisi20 Nisan

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Başvurunuzla ilgili olarak Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Ayrıca tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 56 85 / KUMTEL Çağrı Merkezimiz hafta içi 08:00-17:30 cumartesi 08:00-15:30 hizmetinizdedir. Durumu bilgilerinize sunar, sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. KUMTEL A.Ş. Tüketici Hizmetleri 444 56 85 www.kumtel.com

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler