Kredi Ve Yurtlar Kurumu Geri Ödeme Ertelemem İptal Edilmiyor

Fatih Fatih27 Ağustos 13:37

2016 yılında lisans eğitimimden, hemen sonra yüksek lisansa başladım. Yüksek lisanstan dolayı, ekim 2018 de başlayacak olan lisans öğrenim kredi borcumu 2 yıl ertelettim. 17 bin tl aldığım para, 33 bin tl olarak geri ödeme hesaplandı. Ekim 2020 de ödemesi başlıyor. Yapmış olduğum ertelemenin iptal edilip, borcumun yeniden hesaplanarak ekim 2018 den başlayıp, günümüze kadar olan borçları ve gecikme faizlerini toplu ödemeyi taahhüt etmeme rağmen, dilekçem olumsuz sonuçlandı.  Eğer erteleme yapmasaydım, borcum gecikme faiziyle birlikte 22 bin tl civarı olacaktı. Eğitimden dolayı erteleme yapmama rağmen, erteleme yapmayan kişilere göre 10 bin tl fazla borç ödememin açıklamasının yapılmasını istiyorum.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
 • Yorum yazabilmek için ya da .

 • profile-icon Gökçe 1 hafta önce  

  Merhaba, dilekçeyle bir sonuca ulaşabildiniz mi?

  • 2Yorum
  Cevapları Gizle (2) arrow
  profile-icon Gökçe 1 hafta önce  

  Anladım, zaten aksi olsa şaşırırdım :) ben de ödemeyi düşünmüyorum sırf bu yüzden. Bakalım ne olacak.

  profile-icon Fatih 1 hafta önce  

  Dilekçem ulaştıktan sonra telefonla aradılar. Yapacak bir şey olmadığını söylediler. Yazılı olarak da cevap yazmalarını istedim. Fakat elime ulaşmadı.

 • profile-icon Mühendislik 2 hafta önce  

  Borcunuz ne zaman hesaplandı acaba? Kaç sene yi-ÜFE uuygulandı?

  • 1Yorum
  Cevapları Gizle (1) arrow
  profile-icon Fatih 1 hafta önce  

  En son 2016 yılında aldım, yüksek lisanstan dolayı erteleme yaptığım için 2018 eylül yi-TÜFE rakamlarına göre hesaplama yapmışlar.

 • profile-icon Ahmet 14 Eylül 11:24  

  Olması gerekeni yapmanıza rağmen mağdur olmuşsunuz, çok geçmiş olsun umarım bir düzeltme yaparlar. Hiçbir yetkilinin bu konu hakkında Elle tutulur bir açıklama yapmaması da ayrı bir fiyasko. Şu ülkedeki gençlerin bulunduğu durum gerçekten çok yazık.

  Cevapları Gizle (1) arrow
  profile-icon Fatih 14 Eylül 12:25  

  Teşekkür ederim. Evet maalesef ki kimse görmüyor bu mağduriyetimizi. Eğitimden dolayı erteleme olmasına rağmen, bu kadar borca maruz kalmak üzücü.

 • profile-icon İlker 02 Eylül 12:14  

  Bende aynı durumdan şikayetçiyim. Yapmış olduğunuz işlemlerin hepsini yaptım. Yatıralan para 14 Bin, geri ödene 27 bin tl. Bu durumu nasıl düzeltebiliriz. Kesinlikle bir yanlışlık var...

  Cevapları Gizle (1) arrow
  profile-icon Fatih 14 Eylül 12:23  

  Hesaplamada yanlışlık yok. Yi-TÜFE rakamına göre hesaplanıyor. Son yıllarda önemli bir artış oldu Yi-TÜFE oranlarinda. Fakat gecikme faizi sabit olduğundan bu kadar fark olusmuyor. Bu yüzden neredeyse aldığımızın 2 katini ödemek zorunda kalıyoruz.

 • profile-icon Betül 29 Ağustos 13:31  

  Merhaba dilekçeniz olumsuz da olsa cevaplandı mi?

  • 3Yorum
  Cevapları Gizle (3) arrow
  profile-icon Fatih 1 hafta önce  

  Hayır olumsuz olarak dönüş yapıldı bana.

  profile-icon Fatih 29 Ağustos 14:02  

  Olumsuz olarak cevaplandı. Telefonla dönüş yapıp, mümkün olmadığını söylediler. Fakat vatandaş temsilcisi böyle bir şeyin olduğunu, dilekçe yazmamızı söylüyor. Bu yüzden dilekçe yazdım zaten ama cevap olumsuz...

  profile-icon Betül 29 Ağustos 13:41  

  Yoksa siz değişiklik olmadığı için mi olumsuz dediniz?

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler