Toplam çözüm sayısı
..
Koyunlu Mobilya (Karabük) ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Nevin'in şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

Yeni karşılaştırma

ile

Koyunlu Mobilya (Karabük) Tarafından Mağdur Edildim

299görüntüleme
Nevin
Nevin 26 Şubat 20:19
Koyunlu Mobilya (Karabük) Tarafından Mağdur Edildim
Koyunlu Mobilya (Karabük) Tarafından Mağdur Edildim

Karabük koyunlu mobilya'dan kasım ayında aldığımız l köse takımı bize vadedilen süreden 15-20 gün gecikmeli teslim edilmiştir. Bu teslimatta seçtiğimiz takımın ahşap kısımları bize mağazada satış için gösterdikleri teşhir ürününden 6-7 kat daha köyü renk ahşap renginde ve demir kısmın desenleri de baştan savma ve orijinalinden tamamen farklı desende idi. Biz onlardan aldığımız ürüne göre başka bir marangoza aldığımız takıma uygun olması için televizyon sehpası ve köşe lambası gibi mobilyalar yaptırdık,  

nakit ödedik ve onlar mobilyayı getirene kadar yaptırdık ve teslim aldık. Bu durumu söyledik tamam değiştirelim o kısımları (ahşap ve demir olan kısımlar) denildi. 1 hafta sonra gelir dediler, 2 hafta sonra getirdiler. Maalesef gelen ahşap rengi zaten bize monte ettikleri ile aynı idi, demir desenler yine bize gösterdikleri ile uzaktan yakından ilgili olmayan bir demirdi. Bu 3.5 aylık süre zarfında teslimat ve teslim ettikleri ürünün alakasız olması ile ilgili en ufak bir mahcubiyet ya da çaba göstermediler. Gebe olmam nedeniyle mağdur olduğumuzu belirttim ve bize veremedikleri bu hizmetin ve oyalamaların tanımını içerecek bir ifadeyi kendilerine terbiyem müsaade ettiğince söyledim. Koyunlu mobilya'nın sahibi mobilyanın üretiminin bize gösterdiklerinden farklı olduğunu kabul ettiğini belirtmesine rağmen bana ya da eşime bu hatalarını ve etik dışı satış politikalarını ne şekilde telafi edeceklerini belirtmek için geri dönmediler. 

Ürünü ya bizim orijinal aldığımız şekilde değiştirin ya da paramızı iade edin dedik. Montajı ustalar yarıda bıraktı. Koyunlu mobilya'nın Sahibinden ® ve çalışanlarından bu etik dışı hizmet anlayışları ile ilgili bir geri dönüş olmadı. Montajı yarıda bıraktıkları eşyaların fotoğrafını çektim. Yarına kadar bekleyip dönüş yapmadıkları takdirde Tüketici Hakem Heyeti ve CİMER ®' e bu firma ile ilgili resmi şikayetlerde bulunacağım. Esnaf kefaret odasına esnafın bu tarz sorumsuz davranışları ile ilgili yazılı şikayetimi ve mağduriyetimi ileteceğim. Parayı insanların güvenine tercih edecek bir firmadan da bundan sonra alışveriş yapmayacağım.

Gelişme
Gelişme

06 Mart 14:29
Ek
Ek
Ek
+1

Karabük Koyunlu mobilyadan Kasım ayında aldığımız l köşe takımı bize vadedilen süreden 15-20 gün gecikmeli teslim edilmiştir. Bu teslimatta seçtiğimiz takımın ahşap kısımları bize mağazada satış için gösterdikleri teşhir ürününden daha koyu renk ahşap renginde ve demir kısmın desenleri de baştan savma ve orijinalinden tamamen farklı desende getirildi. Biz de buna uygun ek mobilyalar yaptırdık. Bu durumu düzeltmek için bizden 1hafta mühlet istediler ancak 2 hafta sonra taleplerimize yanıt olacak katalog ürününden farklı (bize daha önce teslim ettikleri ile aynı ürünü) monte ettiler. Mobilyalar 2 defa tak-çıkar yapılıp 1 ay geçmeden döküntü oldu zaten. Eşim konuşmak için gittiğinde 1 hafta içinde ustalarının yeni bir ürün yapıp bize onu teslim edeceklerini ve mağduriyeti çözeceklerini söylediler. Bugün gelen ürün benim mağazalarında 3.5 ay önce fotoğrafını çektiğim ahşap üstündeki lekelerin birebir aynı olduğu üründür. Kendilerini arayıp bizi saf yerine koymaya çalışmalarına gerek olmadığını, yeni ürün değil dükkandaki teşhir ürününü ya da onun bir kısmındaki ahşap-metal belirli kısımlarını yolladıklarının farkında olduğumuzu söyledim. Bu saatten sonra bu insanların mağazasından alışveriş yapmayacağımızı ve onlarla muhatap olmayacağımızı söyledim. Vaat edilen hizmeti layıkıyla alamadık ve bu insanlar ile iletişim kurmak ve her seferinde onlar tarafından oyalanmak bizi çok yordu. Çünkü gebeyim, ben ve eşim zaten 5 yıldır doktor olarak çalıştığımız bu memlekette son 1 yıldır salgın sürecinde tüm sağlıkçılar gibi ekstra bir efor ve özveri ile canla başla çalışırken başka bir sektörde bu denli kurumsallıktan uzak bir hizmet kalitesizliği ile karşılaşmak bizi ziyadesi ile yıprattı ve üzdü. Bu nedenle bir daha bu işletmeden herhangi bir şekilde hizmet almak düşüncesi olan varsa bin kere düşünsün. Güven sıfır. Bu hizmet kalitesini vatandaşa reva gören bu esnafların bir şekilde uyarılması gerektiğini ve kendilerine çeki düzen vermeleri gerektiğini düşünüyorum. Ne eşim ne de ben hakkımı da helal etmiyorum.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile