29 Aralık 2017
#9959645

Koton Yine Bir Sorumsuzluk Vakası... Yanlış Ürün!

Koton.com'dan 26 Aralık günü yapmış olduğum 5gr10gqı91a numaralı siparişim en nihayet 4 gün sonra bugün elime ulaştı! Paketi açmamla birlikte büyük hayal kırıklığına uğradım. Çok beğendiğim ve sipariş ettiğim pantolon yerine, beti benzi atmış soluk bir pantolon göndermişler!


Bu kaçıncı sorumsuzluğun Koton? Bir önceki siparişimde de çok beğendiğim gömleğin kemerini göndermemişlerdi! O şekil giydim sayelerinde! Ürün sitede tükenmişti elimdekini iade edip tekrar sipariş etme şansım da yoktu çünkü!


Ne yani, siparişlerime sanki çok büyük bir rakammış gibi 20 TL’ lik kod uyguladım diye mi ikidir böyle üründen oradan buradan kısmalar bilmem ki?


Hepten kendini bozdun Koton!


Üzerinize düşen görev bilincini en iyi bi şekilde yerine getirin ki müşteri mağduriyetleri yaşanmasın! Hepten soğuttunuz kendinizden.


Para iademin en kısa sürede kartıma yatırılmasını istiyorum!

Buket Buket 1.402 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Koton Temsilcisi29 Aralık 2017

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle tarafımıza iletmiş olduğunuz konu nedeniyle üzüntülerimizi bildiririz. Şikayetiniz ile ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçilecektir. Saygılarımızla, Koton Müşteri İlişkileri 0850 208 71 71

Ziyaretçi Yorumları