Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Koton Yapamadığım Alışveriş Mağduriyeti

profile
Ali
08 Ocak 19:28
198

Bir ay önce arkadaşıma doğum günü hediyesi olarak bir ürün sipariş ettim. Doğum gününe kadar ürün kargolanmadı ve 'stok bitti' gerekçesiyle bazı ürünlerin iptal edilmesi üzerine siparişi iptal ederek başka bir mağazadan alışveriş yaptım. Ancak ertesi gün siparişimin iptaline rağmen kargolandığını gördüm. Müşteri hizmetlerini arayarak durumu izah etmeme karşın, 'kargoyu alıp iade edebilirsiniz' yanıtını aldım. Hediye olduğunu belirtmeme rağmen yardımcı olunmadı ve bu durum beni arkadaşıma karşı mahcup etti. Kargoyu iade etmeme rağmen 25 gün geçmesine karşın hala para iadesi yapılmadı. Firmanın bu tutumu nedeniyle memnuniyetsizliğimi ifade etmek isterim.

Koton Logo
08 Ocak 19:29 (Şikayetten 1 dakika sonra)

Merhaba Ali Bey, öncelikle tarafımıza iletmiş olduğunuz konu nedeniyle üzüntülerimizi bildirir ve bize ulaştığınız için teşekkür ederiz. İlgili ekiplerimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir. Sevgilerimizle, Koton Müşteri İlişkileri

Benzer Şikayetler

5
Çözüldü

Koton Clup Puanı İade Edilmemesi

profile
Cemile
25 Mart 19:06
239
"Müşteri temsilcisinin anlayışlı ve ılımlı yaklaşması Ayrıca Sorunun çok çabuk çözülmesinden dolayı çok teşekkür ederim."
5
Çözüldü

Koton İnternet Sitesi Mağduriyeti

profile
Sesim
14 Ocak 13:19
255
"Koton müşteri hizmetlerinden Bengisu hanım benimle iletişime geçerek çözüm odaklı yaklaştı. İlgisine teşekkür ediyorum."
1 Destek
5
Çözüldü

Koton Stokta Olmayan Ürünü Satıyor

profile
Hilal
13 Ocak 21:20
372
"Çek tanımladılar ve ürünü alabildim. Görüştüğüm müşteri temsilcileri, özellikle Bengisu Hanım çok kibardı, her konuda yardımcı oldu. Teşekkürler..."
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz