26 Temmuz 2018
Yorum Yap
#10710981

Koton Vasıfsız Eleman Çalıştırılıyor

26.07.2018 tarihinde Ankara Metromall Koton mağazasına iade işlemi yapmak için gittim. Kasada bulunan eleman iade işleminin nasıl yapıldığı bilmediğini ve işlemi yapamayacaklarını belirtti. Mağazada hiçbir çalışan iade işlemini bilmiyor mu dediğimde ise, "bilen arkadaşlarının eve gittiğini, saat 2 de geleceğini, o zamana kadar beklememi önerdi". Bunu söylediğinde saat 11.00 idi. Yetkili birinin telefon numarasını vermelerini istediğimde de, internetten bulun gibi laubali bir cevap verdi. Koton gibi bir mağazanın bu denli vasıfsız eleman çalıştırmasını ve elemanın bana vermiş olduğu saygısız cevapları kabul etmek çok zor. Bir mağazada nasıl olur da iade yapabilecek bir çalışan olmaz, çalışanların oradaki görevi müşterilere satın alım, değişim ve iade konularında hizmet vermektir.

İrem İrem 855 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • İrem'in Teşekkür Mesajı03 Ağustos 2018

    Koton müşteri hizmetleri oldukça güzel bir şekilde problemimle ilgilendiler ve memnuniyetimi sağlamak adına güzel çözüm önerileri sağladılar. Teşekkürler.

  • Koton Temsilcisi26 Temmuz 2018

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle tarafımıza iletmiş olduğunuz konu nedeniyle üzüntülerimizi bildiririz. Şikayetiniz ile ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçilecektir. Saygılarımızla, Koton Müşteri İlişkileri 0850 208 71 71

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler