Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
5
Çözüldü

Koton Müşterilerini Önemsemiyor Ne Yazık Ki

Yeşim
04 Nisan 10:56
146
Yeşim'in Teşekkür Mesajı
“Teşekkür ederim dün sorunumu hemen hallettiler.”

Koton online sitesinden 2566709746113834 numaralı ürün aldım normal mağazalardan alınan ürün iki gün içinde kargoya teslim edilirken ürün 5 gündür hala hazırlanıyor aşamasında. İnsanları bu kadar rezil etmenin bir anlamı yok gerçekten. Müşteri hizmetlerine yazdığımda ise kargoya teslim edildiğini söylüyor. Ama ortada hiçbir şey yok. Haftaya bayram haftası ve kargo şubeleri kapalı gerçekten rezil ettiniz.

04 Nisan 11:01 (Şikayetten 5 dakika sonra)

Merhaba Yeşim Hanım, öncelikle tarafımıza iletmiş olduğunuz konu nedeniyle üzüntülerimizi bildirir ve bize ulaştığınız için teşekkür ederiz. İlgili ekiplerimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir. Sevgilerimizle, Koton Müşteri İlişkileri

Yeşim
05 Nisan 09:01

Teşekkür ederim dün sorunumu hemen hallettiler.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

5
Çözüldü

Koton Yanlış Ürün Ve Fiyat Mağduriyeti

Mert
27 Haziran 18:38
138
"Başta Hülya hanım olmak üzere ilgili tüm personellere teşekkür ederim, mağduriyetimin giderilmesi adına kısa sürede çözüm ürettikleri ve ilgilendikleri için."
5
Çözüldü

Koton Online Alışveriş Eziyeti

Mete
20 Mayıs 11:09
154
"Koton Şikayet Biriminin açmış olduğum şikayet bildiriminin, kendilerine ulaşması sonrasında yaşanan bu süreçle ilgili aldıkları hızlı aksiyon, ve bu aksiyonun içinde barındırdığı Empati, müşteri odaklılık, Hitabet gibi müşterisi değerli kılan kavramlarla konuyu çözüme ulaştırdıkları için teşekkür ediyorum."
Koton Online Alışveriş Eziyeti
Koton Online Alışveriş Eziyeti
Koton Online Alışveriş Eziyeti
Koton Online Alışveriş Eziyeti
Benzer Şikayet Yaz