30 Eylül 2018
Yorum Yap
#10967477

Koton Mağazası Çalışanları

Isparta ilindeki İyaş AVM 'de bulunan Koton Mağazasından 30.09.2018 günü saat 12.56'da çocuk bölümünden kaban alınmıştır. Ancak görevli çalışanınız tarafından kabanın içindeki alarm unutulduğu için aynı AVM içerisinde yer alan Deichmann Mağazasında alarm çalmıştır. Bunun üzerine çalışan görevli gayet nazik bir dille alış verişinizi yeni yaptıysanız alarm unutulabilir diyerek alışveriş çantalarımızı tekrar güvenlikten geçirerek sizin mağazanızdan almış olduğum üründe alarm unutulduğunu tespit etmiştir. Bunun üzerine alışveriş fişi ve ürünle birlikte Isparta İyaş AVM içerisinde bulunan Koton mağazanıza yaklaşık saat 13:35 sıralarında giderek kasiyerdeki görevliye alarmı çıkarmadığını ve bir özür beklediğimi söylememe rağmen müşterilerim var ilgileneceğim demiştir. Evet tek kasa çalışmaktaydı ve bir sıra vardı ama zaten yaklaşık 30 dakika önce bir diğer müşterisine yani bana görevini yapmış olsaydı böyle bir duruma düşmeyecektim.


Ben de bir önceliğim olması gerektiğini ve bir özür beklediğimi söyledim. Sonra başka bir çalışanınız gelerek alarmı çıkardı , ancak ben belirttikten sonra gülerek yarım ağız sessiz bir şekilde özür diledi. Çalışan kasiyer görevlinizin de ismini aldım, ancak burada yayınlayarak kendisini rencide etmek istemiyorum amacım kimseyi işinden etmek değildir. Ancak böyle büyük bir mağazanın çalışanlarından daha ciddi bir şekilde olaya yaklaşıp ben talep etmeden beni düşürdükleri durumdan dolayı özür dilemelerini beklerdim.


Olayın tarih ve saati yukarıda belirtilmiştir. Olayın doğruluğu gerekirse mağazanızın kameralarından teyit edilebilir. Güzel bir şekilde başlayan alışveriş sonucunda düştüğüm durumdan ve beklediğim özrün düzgün bir şekilde tarafımdan dilenmemesinden dolayı (ben talep ettikten sonra iki çalışanınızda özür diledi. Ben söylemeden düşünemiyorlar herhalde) Koton Mağazasını ve çalışanlarını kınıyorum. Bir daha da bu mağazadan herhangi bir ürün almayı düşünmüyorum. Bu durumun başka müşterilerinizin de başına gelmemesi için tavsiyem çalışanlarınıza müşteri ilişkileri konusunda eğitim vermenizdir.

Bahar Bahar 499 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Koton Temsilcisi30 Eylül 2018

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle tarafımıza iletmiş olduğunuz konu nedeniyle üzüntülerimizi bildiririz. Şikayetiniz ile ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçilecektir. Saygılarımızla, Koton Müşteri İlişkileri 0850 208 71 71

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler