Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
3

Koton Karttan Fazla Bakiye Çekti.

Buket
20 Nisan 21:31
64

20.04.2024 tarihinde Antalya Agora Koton mağazasından 2 parça ürün alışverişinde bulundum. Toplamı 360 TL tutması gereken ürün, 400 TL tuttu ve bu durumu sonradan fark ettim. Tekrar mağazaya gitmek zorunda kaldım durumu anlattım. Mağaza çalışanı kusura bakmayın dedi tekrar tekrar, böyle bir durumun neden olduğunu sordum sezon geçişlerinde sık olabiliyor dedi ve işlemi doğru bir şekilde bitirdi. Bu durum ile bence acil olarak ilgilenilmesi gerekiyor barkod sistemi hata olmaz diye düşünüp fişimizi kontrol etmediğimiz çokça oluyor. Bu da çokça sezon geçişlerinde belki de fazlaca ödeme yaptığımız anlamına geliyor. Üstelik sakin bir mağaza günü için olmaması gereken bir hata.

Koton Karttan Fazla Bakiye Çekti.
Koton Karttan Fazla Bakiye Çekti.
20 Nisan 21:44 (Şikayetten 13 dakika sonra)

Merhaba Buket Hanım, öncelikle tarafımıza iletmiş olduğunuz konu nedeniyle üzüntülerimizi bildirir ve bize ulaştığınız için teşekkür ederiz. İlgili ekiplerimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir. Sevgilerimizle, Koton Müşteri İlişkileri

Benzer Şikayetler

5
Çözüldü

Koton Kendi Hatalarını Bize Yükledi

Haydarcan
01 Mayıs 17:30
201
5
Çözüldü

Koton Ödemede Genel Banka Hatası

Deniz
26 Nisan 14:51
21
"Bengisu Hanım çok ilgilendi. Tekrar tekrar çözüm üretebilmek adına aradı. Teşekkürler ederim."
5
Çözüldü

Koton İademi Yapmıyor Zorla Çek Veriyor Aldığım Mağazadan İade Olurmuş

Gizem
23 Nisan 03:24
74
"Sorunum kısa süre içerisinde çözüldü, benimle ilgilenen müşteri temsilcisi Bengisu hanım soruna çözüm odaklı, oldukça nazikti, hızlı bir şekilde aksiyon alarak sorunumu halletti. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Müşterisine değer veren, Koton markasını artık daha çok tercih edeceğim."
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz