Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
5
Çözüldü

Koton İademi Yapmıyor Zorla Çek Veriyor Aldığım Mağazadan İade Olurmuş

Gizem
23 Nisan 03:24
74
Gizem'in Teşekkür Mesajı
“Sorunum kısa süre içerisinde çözüldü, benimle ilgilenen müşteri temsilcisi Bengisu hanım soruna çözüm odaklı, oldukça nazikti, hızlı bir şekilde aksiyon alarak sorunumu halletti. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Müşterisine değer veren, Koton markasını artık daha çok tercih edeceğim.”

14 Nisan tarihinde Çamsan AVM'den 3.300 TL tutarında alışveriş yapan eşim, ürünlerin bana uymadığını fark ettiğim için iade etmek istedim. Erzurum MNG AVM içindeki Koton şubesine gittiğimde, ürünlerde revizyon hatası olduğunu belirttiler ve yalnızca hediye kartı verebileceklerini, bu kartı iki yıl boyunca kullanabileceğimi söylediler. Bayramda veya başka bir zamanda herhangi bir indirim olup olmadığını sordum; ancak, sadece sezon sonunda indirim yapıldığını ifade ettiler. Bunun üzerine ürünleri en azından değiştirmeye karar verdim ve 22 Nisan saat 21.00 sularında eve döndüğümde internet sitesinden ürünlerin aslında çok daha uygun fiyatlı olduğunu gördüm. Ürünleri internet üzerinden satın alıp mağazadan teslim almak istiyorum; ancak, fişle internetten alışverişin mümkün olmadığını fark ettim. O zaman nakit para iadesi yapılmasını tercih ederdim çünkü şu anda, beğenmediğim ve zorunlu olarak ekstra ücret ödeyerek aldığım ürünleri istemiyorum. Ürünleri yalnızca satın aldığım mağazada iade edebileceğim söylendi. İstanbul'a 30 gün içinde gitmeyeceğim için, istediğim ürünleri satın alamayacağım bir hediye çeki verdiler. Bu durumdan dolayı mağduriyet yaşıyorum ve çözüm bulunmasını talep ediyorum.

23 Nisan 08:50 (Şikayetten 5 saat sonra)

Merhaba Gizem Hanım, öncelikle tarafımıza iletmiş olduğunuz konu nedeniyle üzüntülerimizi bildirir ve bize ulaştığınız için teşekkür ederiz. İlgili ekiplerimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir. Sevgilerimizle, Koton Müşteri İlişkileri

Gizem
23 Nisan 16:20

Sorunum kısa süre içerisinde çözüldü, benimle ilgilenen müşteri temsilcisi Bengisu hanım soruna çözüm odaklı, oldukça nazikti, hızlı bir şekilde aksiyon alarak sorunumu halletti. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Müşterisine değer veren, Koton markasını artık daha çok tercih edeceğim.

Benzer Şikayetler

Koton Hediye Çeki Kullanamıyorum

Şeyda
04 Mayıs 03:54
118

Koton Hedi Çeki Kullanamıyorum

Nursena
24 Mart 17:47
241

Koton Kasiyerin Kişiye Göre Muamele Yapması

Gülsenur
23 Aralık 2023 00:41
217
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz