28 Mart 2013

Koton Personel İlgisizligi!

Dün saat 18 de mağazanızdan ürün beğendim ayırtmak için ilgiliye sordum üst kattaki reyon görevlisi 3 gün dedi kasadaki arkadaş 2 gün dedi onuda geçtim kotona çok yakın çalışıyorum F.Y. isimli kasa görevlisi konuşmaktan cevap vermekten sıkılmış hiç gülmeyen birisi bu ilk defa olmuyor bir çok kez buna şahit oldum bende insanlar için hizmet veriyorum ama böyle birini hiç görmedim.

Kişiler arası ilişkiler konusunda elamanınıza eğitim verilmesi iyi olur koton gibi isim yapmış bir yere bu tür kişiler hiç yakışmıyor ayırttığım ürünleride almayı düşünmüyorum ben paramla alıyorum bana hibe etmiyor bu görevli bu tavır nedir yakınlarım ve benım için koton bitmiştir.

Tulay 88 Okunma

Cevaplar

  • Koton Temsilcisi29 Mart 2013

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle tarafımıza iletmiş olduğunuz konu nedeniyle üzüntülerimizi bildiririz. Mağazalarımızda, tüm çalışanlarımızla müşterilerimize en iyi hizmetin sunulması öncelikli hedefimizdir. Bu noktada siz değerli müşterilerimizden gelen uyarılar bizler için gelişme yolunda bir adım olarak kabul edilmekte olup, ilettiğiniz görüşlerinizin hassasiyetle ele alınacağını ve hizmet seviyemizde herhangi bir aksama olmamasını sağlamaya yönelik değerlendirmelerin yapılacağını belirtmek isteriz. Siz Değerli Müşterilerimizin bu tür sıkıntılar yaşamaması için gereken önlemler derhal alınacak ve gereken geri bildirim mağazamıza yapılacaktır. Her konuda bizleri yönlendirecek en önemli unsurun Siz Sayın Müşterilerimiz olduğunun bilincindeyiz. Bu nedenle, bizi bilgilendirerek açıklama fırsatı verdiğiniz ve markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Koton Müşteri İlişkileri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön