26 Mart 2013

Koton Deforme Ürünümü Değiştirmiyorlar!

Yaklaşık 2 ay önce Kotondan almış olduğum kaşe montum topu topu 9-10 kere giymeme rağmen sanki yıllarca giymiş gibi deforme oldu. Alemdağ mağazasından aldığım bu ürün için aldığım mağazaya değişimi için müracat ettim. Ancak konuyu anlattığımda anlamlı bir açıklama bile yapmadılar. Müşteri hizmetlerine mail attım olumsuz cevap aldım. Koton yetkililerinden mağduriyetimin giderilmesini rica ediyorum.

Ahmet 26 Okunma

Cevaplar

  • Ahmet 03 Nisan 2013

    Her zamanki gibi klişeleşmiş bir cevap maili çok tatmin oldum açıkçası, inanın bana anlatamayacak kadar yani. Bundan şu anlam çıkıyor; Bundan böyle koton ürünlerini kullanmayacağız ve kullandırtmayacağız. Teşekkürler koton ekibi bu yararlı mailiniz için.

  • Koton Temsilcisi27 Mart 2013

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle Koton ürünleri ile ilgili görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Satın aldığınız ürünü kullanmamanız ya da herhangi bir üretim hatası bulunması durumunda, satış belgenizi (fiş, fatura) beraberinde getirmeniz halinde, 30 gün içerisinde değiştirme olanağı sağlamaktayız. Yukarıda belirtilen prosedür çerçevesinde işlem yapılmaktadır. Bilgilerinize sunar, markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Koton Müşteri İlişkileri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön