22 Nisan 2013

Koton 3 Ayda Yıprandı!

Kotondan almış olduğum suni deri kahverengi montum 3 ayda inanılmaz şekilde yıprandı. Dikiş kısımlarında sökülmeler meydana geldi. Normal düz deri kısımları da parçalanıp ayrışmaya başladı. Ürünün faturası yada kartımın slibi mevcut olmadığı için geri iade yada herhangi başka bir şey yapamıyorum.

Fakat koton gibi Türkiye'de seçkin bir markanın böylesine kötü bir ürün üretip satmış olmasını hiç yakıştıramadım. Montum artık giyilemez bir hal aldı. Firmadan ya montun ücretinin iade edilmesini yada başka bir ürün ile değişimini talep ediyorum.

Burak 25 Okunma

Cevaplar

  • Koton Temsilcisi22 Nisan 2013

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle Koton ürünleri ile ilgili görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Siz Değerli Müşterilerimizin satın aldıkları bir ürünü kullanmamanız ya da üretim hatası bulunması durumunda, nakit ödemelerde satış belgeniz (fatura/fiş) ile tüm Koton Mağazalarımızdan, kredi kartı ile yapılan ödemelerde ise; fatura/fiş ve slip ile beraber ürünü satın aldığınız mağazaya ibraz etmeniz halinde 30 gün içinde para iadesi olanağı sağlamaktayız. Problem yaşadığınız ürünü ilgili mağazamıza iletmeniz halinde çalışanlarımız yukarıda yazılı bulunan prosedür çerçevesinde tarafınıza yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır. Yukarıda belirtilmiş olan prosedürümüze ek olarak tadilatı yapılmış ürünlerimizin ve iç etiketi (yıkama talimatı olan) kesilmiş olan ürünlerimizin iade/değişim işlemi sağlanamamaktadır. Bilgilerinize sunar, markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Koton Müşteri İlişkileri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön