24 Mart
#11754891

Konfor Mobilya Montaj Hatası Ve Pişmanlık!

TV ünitesi, yemek masası ve 6 adet sandalye Konfor Mobilya'dan 10 ay önce aldım. Ürünü beğenerek aldım fakat montaj ustasının (!) hatasından kaynaklı hem masa hem de ünitede sorun vardı.
-ünitedeki montaj hatasını çok önemsemedim ama masa, ayaklarından kaynaklı çok sallanıyordu. Masa ayaklarına zarar vererek sağlamlaştırmaya çalıştılar. 10-11 ay oldu hala ayaklardaki zararı gideremediler hala beklemekteyim.
-sandalye ayakları yamuk. 2-3 defa aradım ama hala servis gözükmüyor diyor.


Hala bekliyorum gelişme yok ve bilgi verende yok. Müşteri hizmetlerini telefonda 20 dakika bekleyerek ulaşmama rağmen hala yeterli miktarda ilgilenme ve geri dönüş maalesef yok ve önemsemiyorlar.


Çok yazık beğenerek aldığım bir ürün ancak bu kadar insanı rezil edebilir.

Hasan Hasan 1.234 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hasan25 Mart

    Merhaba 0 850 811 06 06 telefon numarasını çok iyi biliyorum günde iki defa arıyorum ama bekleyen 1-2 kişi sayısı 20 dakike geçmesine rağmen bana sıra gelmiyor. Gerçekten Konfor mobilyaya hiç yakışmayan bir durum

  • Konfor Mobilya Temsilcisi25 Mart

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Satış Sonrası Hizmetler Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamızın ürün teknik hizmetleri ile ilgili her türlü taleplerinizi Türkiye’nin her yerinden 0 850 811 06 06 numaralı iletişim hattımızdan iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Konfor Satış Sonrası Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları