sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Konfor Mobilya Güvenilirliğin Sıfıra İndi Benim İçin!

Hilal Hilal04 Mayıs 2019 23:18

Bilecik merkez şubesinden koltuk takımı, TV ünitesi aldık. Kurulumda bir sürü sorun çıktı. Koltuk ayakları yanlış geldi, koltuk yastıkları yanlış geldi, TV ünitesi kapağı çizik geldi. Bunların arıza tespiti kurulumda olmasına rağmen tekrar arıza tespiti oluşturma 2 hafta yapmaları için 20 gün istediler. Biz bölge sorumlu yetkilisi gibi bir yeri aradık işlemi hızlandırmak için. Yarısı erken geldi yarısı 1 aya. Ocak sonu aldım. Şimdi 3 ay oldu yeni daha bunlar ya koltuğun biri otururken kırıldı. Mağaza sorumlusu M*** beye söyledik 20 güne arıza tespitine gelecekler dedi yarın ramazan ben bayrama kırık koltukla mı gireceğim hata telafisi için baştan beri aksilikler arızalar insan çabucak halledelim müşteri memnuniyeti sağlayalım der. 60 kilo biri oturunca kırılırsa kaliteli diye aldığımız ürün sıradan sunta ürün gizli ayıplı mal olarak geçiyor mu? Ben mağdur kaldım bayram öncesi evime gelen giden olacak. Burada verilen müşteri hizmetleri numarasını arayacağım hallolmazsa yasal olarak hakkımı arayacağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Hilal 24 Ağustos 2019 23:40

Benim yazdığım tarihe bakın sizden gelen cevap tarihine. Ürünleriniz ciddi derecede kusurlu bu markaya yakışmıyor hiç. Tavsiye edilir mi denirse bir daha tavsiyeyi geç düşmanım olsa Allah rızası için almayın diyeceğim. Koltuğun bir tarafına oturuyoruz diğer tarafından tahtarevalli gibi havaya kalkıyor. Yazık gerçekten hepiniz bundan para kazanıyorsunuz marka diye ne kadar paralara satıyorsunuz ama aşırı dayanıksız ve hassas koltuklar üstüne oturunca alınıyor kırılıyor sanki bir yerinden sunta çıt kırılma sesi geliyor. Ben hakkımı helal etmiyorum. Bu üçüncü kez koltukta bir yıl dolmadan bir yerleri kırılıyor yalandan tamire geliyorlar. Sonra başka bir yeri patlak veriyor. Bundan sonra arıza olunca bende yasal sürece başvuracağım garanti süresi bitmeden belki iadeyle paramı geri alırım. Bir sürü müşteriyi mağdur görüyor Tüketici Hakem Heyeti beni de görür elbet. Hakkımızı aramadıkça zaten biz müşteriler hep mağdur oluyoruz.

Konfor Mobilya Logo Konfor Mobilya 24 Ağustos 2019 11:15

20.08.2019 tarihinde müşterimiz servis hizmeti için müsait olmadığını ve kendi isteği ile teknik servis kaydı kapatıldı. Hizmet alma talebinde tekrar kayıt açılacaktır.

Konfor Mobilya Logo Konfor Mobilya 21 Mayıs 2019 11:58

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Müşteri Hizmetleri Yetkilimiz en kısa süre içerisinde sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi 0 850 455 0 232 numaralı iletişim hattımızdan iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Konfor Mobilya

profile-icon Hilal 11 Mayıs 2019 04:18

Bilecik merkez mağazadaki adam neye hizmet ediyor anlamıyorum. 1 hafta önce konuştuk bn arıza kaydı oluşturuyorum 20 güne gelir teknik servis diyor. Bugün müşteri hizmetlerini aradık daha dün arıza kaydı oluşturulmuş bu ramazan günü kırık koltukla rezil ettin bizi Konfor hayrını nasıl göreceksiniz siz bu işin madem müşteriden anlamayan mağaza sorumlularınız var atın işten o zaman niye duruyor onlar orada adama niye oluşturuyorum dedin oluşturmamışın diye soruyoruz cevap vermiyor. Bunlar hep yasal süreçte tarafımızda olacak davranışlar devam et Konfor mağaza ve müşteri hizmetleri... Müşteri hizmetleri de numaramı aldı sizi teknik servisten aracaklar dedi hala tık yok yazıklar olsun bu mübarek ayda hem mağdur hem sinirli hem rezil olduk

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler