20 Eylül 2018
Yorum Yap
#10928134

Konfor Mobilya Geciken Ve Eksik Ürün!

15.08.2018 tarihinde İzmir Çiğli mağazasından aldığımız yatak odası yemek odası ve koltuk takımını satın aldık ve Konfor çalışanın 21 iş gününde eşyalarınız elinizde demesi o tarihe yetiştirememeleri üstüne sürekli olarak tarih vererek bizi oyalamaları eşyalarımız 2 kez parça parça geldi gelen ürünlerde koltuk takımının bir yastığı eksik geldi yatağın başlığı takılmaması ve tarih 20.09.2018 eşyalarımız hala tamamı gelmedi buna rağmen ilgilenmeyen birbirlerinden habersiz bir Konfor çalışanı var.

Sezer Sezer 1.811 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Konfor Mobilya Temsilcisi21 Şubat

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz üzerine ürününüzle ilgili tüm sorunlar Satış Sonrası Hizmetler Ekibimiz tarafından giderilmiştir. Yaşanan Gecikmeden dolayı özürlerimizi iletiriz. İyi günlerde kullanmanız dileklerimizle, Konfor Mobilya.

  • Konfor Mobilya Temsilcisi25 Eylül 2018

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Satış Sonrası Hizmetler Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamızın ürün teknik hizmetleri ile ilgili her türlü taleplerinizi Türkiye’nin her yerinden 0 850 811 06 06 numaralı iletişim hattımızdan iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Konfor Satış Sonrası Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları