12 Ocak 2016
Yorum Yap
#4605060

Konfor Mobilya Garanti Kapsamında Olmasına Rağmen Ücret Talep Edilmesi!

Balıkesir ili Burhaniye ilçesinde ikamet etmekteyim. 2014 yılı eylül veya ekim ayı içerisinde Sabır Ticaret'ten 2 adet konfor marka çekyat satın aldım. Belli bir süre sonra çekyattan birinin makas arızası oluştu.


Bende garanti kapsamında olduğu için aldığımız yere arızayı bildirdim. 1 ay sonra İzmir'den gelen konfor servis elemanları ücret talep etmeden arızayı giderdi. Bir müddet 5-6 ay kullandıktan sonra aynı çekyat aynı arızayı verdi. Ben aynı şekilde garantisi devam ettiği için yine aldığımız yere arızayı 2 kez ilettim. 1 ay sonra 08.01.2016 tarihinde İzmir'den yine aynı servis elemanları geldi.

Mustafa Mustafa 1.370 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Mustafa11 Ocak 2016

    Şikayetimin devamı mağduriyetimin giderilmesini gerekirse malı geri iade edip paramın iadesini talep ediyorum. Saygılarımla

  • Mustafa11 Ocak 2016

    Olayı anlattım bana 100 TL karşılığında bir ücretle makasın değiştirileceğini söylediler. Ben nasıl olur daha önce de garantisi devam ediyordu şuanda devam ediyor o zaman ücret talep edilmemişti şimdi nasıl ediliyor dedim. Bana ücretsiz değişim yapılamayacağını söylediler. Verdikleri garanti belgesinde garanti şartları 4. madde aynen şöyle diyor:'Malın garanti süresi içerisinde gerek malzeme ve işçilik gerekse montaj hatalarından dolayı arızalanması halinde işçilik masrafı değiştirilen parça bedeli ya da başka herhangi bir ad altında hiçbir ücret talep etmeksizin tamiri yapılacaktır. 'garanti belgesinde bu yazarken nasıl oluyor da ücret talep ediliyor bu konuda yardımcı olmanızı istiyorum.

Ziyaretçi Yorumları