27 Ocak
#11506108

Konfor Mobilya 1.5 Yıldır İşimizi Halletmiyor!

2017'de Konfor Mobilya'dan düğün paketi aldık. İçinde yatak odası, yemek odası, oturma odası vardı. Yatak odası takımının içindeki gardırop sürgülüydü.Aldığımız gün arızalandı. 3 gün içerisinde halledeceklerini söylediler halletmediler. Düğün günü eşimin damatlığı içerisinde rehin kaldı.


Kapağı söktürterek damatlığı almak zorunda kaldık. O gün bugündür sürgülü gardırop kapağı tamir edilecek. Mobilyaların üzerindeki tüm aynalar dalgalı ve hatalı aynalardır. Gardırop ışığı ilk 10 gün içinde arızalandı ve çalışmadı.


6 kere keşife geldiler. Arıza tespiti ve malzeme isteği açtık diyerek bizi oyaladılar. Oturma grubunun koltukları ve ayak bölümleri çok dayanıksız kırıldı.


Üstüne oturduğumuz koltuk zemininde çökme meydana geldi. Zonguldak merkezindeki yetkili satıcıyla iletişime geçtik. 3 hafta önce genel merkezi aradım. Ertesi gün Çaycuma' da olacaklarını söylediler fakat gelen giden olmadı.

Elif Elif 2.633 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Konfor Mobilya Temsilcisi25 Mart

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz üzerine ürününüzle ilgili sorunlar Satış Sonrası Hizmetler Ekibimiz tarafından giderilmiştir. İyi günlerde kullanmanız dileklerimizle, Konfor Satış Sonrası Hizmetleri

  • Elif04 Şubat

    Herhangi bir geri dönüş olmadı

  • Konfor Mobilya Temsilcisi30 Ocak

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Satış Sonrası Hizmetler Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamızın ürün teknik hizmetleri ile ilgili her türlü taleplerinizi Türkiye’nin her yerinden 0 850 811 06 06 numaralı iletişim hattımızdan iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Konfor Satış Sonrası Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları