24 Şubat 2018
Yorum Yap
#10167524

Bursa Konfor Mobilya Yatak Aldım Çok Kötü Kokuyor!

Bursa Konfor Mobilya mağazasından 11.02.2018 'de Pervinca marka yatak aldım bana bir hafta sonra geleceğini elimde olmadığını söyledi bekledik bir hafta sonra getirdiler ve servis yatağı açmadan bırakıp gitti.


Biz kendimiz açtık açtığımızda ise yatakta leş gibi inanılmaz bir koku vardı mağazayı arayıp sorduk değiştirmesini talebi ettik. Bizi ilgilendiren konu değil yatağın İzmir'de üretildiğini ve oradan servisin gelip kontrol edeceğini sorun varsa orasının değiştireceğini ve 20 gün sonra gerçeklerini söylediler.


Ben yatağı aldım 1.500 TL para verdim 35 gün bekleyeceğim ki daha gelip bakacaklar ne kadarda bekleyeceğim belli değil mağdur oldum Tüketici Hakları'na şikayet ettim.

Sebileacar Sebileacar 2.852 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Konfor Mobilya Temsilcisi15 Mart 2018

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz üzerine ürününüzle ilgili sorunlar Satış Sonrası Hizmetler Ekibimiz tarafından giderilmiştir. İyi günlerde kullanmanız dileklerimizle, Konfor Satış Sonrası Hizmetleri

  • Konfor Mobilya Temsilcisi28 Şubat 2018

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Satış Sonrası Hizmetler Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamızın ürün teknik hizmetleri ile ilgili her türlü taleplerinizi Türkiye’nin her yerinden 0 850 811 06 06 numaralı iletişim hattımızdan iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Konfor Satış Sonrası Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları