31 Ekim 2016

Konfor Mobilya Tarafından Yatak Odası Şifonyerin Teşhir Ürünü Gönderilmesi Ve Sorumsuzluk!

Ankara ili siteler Konfor Mobilya satış mağazasından 26.08.2016 günü la vera yatak odası takımı aldım. Tüm ürünler orijinal ambalajında gelirken şifonyer kurulu olarak getirildi. Şifonyer tarafımdan incelendiğinde toz içinde, şifonyer aynasının vidalandığı tahtanın çatlak ve köşelerinde ezilmelerin olduğu tespit edildi ve kuruluma gelen ustaya bu ürünün sıfır ürün olmadığı ve teşhir ürünü olduğu tarafımdan belirtildi. Ustada firma yetkilisi olan se** hanım ile görüşerek durumu anlattı.

Firma yetkilisi se** hanım ise yanlışlık olduğunu ürünün Konfor yetkili servisi tarafından en kısa sürede değiştirileceğini belirtti. Fakat bugüne kadar ürünü aldığım firma ile defalarca telefon ile görüşmeme rağmen mağduriyetim giderilmedi. Müşteri memnuniyetini ön planda tuttuğunu belirten Konfor Mobilyanın bu ayıplı malı bir an önce değiştirmesini ve mağduriyetimin giderilmesini istiyorum.

Ömer 3.200 Okunma

Cevaplar

  • Ömer 08 Kasım 2016

    Biz tüketicilere vermiş olduğunuz destek ve katkı için siz şikayetvar ekibine teşekkür ederim.

  • Ömer 08 Kasım 2016

    Çok uğraştım ama sonunda uğraşımın sonucunu aldım. Konfor Mobilya Ankara Bölge Müdürlüğü tarafından açılmamış kutu içerisinde yeni şifonyerim getirilerek kuruldu ve teşhir ürünü olan ürün alındı. İki buçuk ay başvurmadığım yer kalmadı ama oyalama ve bezdirme politikasını ben kazandım. Arkadaşlar mutlaka hakkınızı sonuna kadar arayın. Başvurulması gereken her yere başvurun. El mi yaman bey mi yaman olduğunuzu gösterin. Ayrıca şikayetvar ekibine ilgileri nedeniyle çok teşekkür ederim. Bu yayının çok büyük katkısı oldu bana. Teşekkürler.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön