Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
5
Çözüldü

Kolay Gelsin Kargo Firmasının İşgüzarlığı

Sacit
11 Haziran 14:00
1.395
Sacit'in Teşekkür Mesajı
“Üzerinde marka yazılı diye Amazon teslimat noktası olan Kızıltoprak Vestel bayiinin 3 gündür kargoyu teslim almadığı bilgisi verilmişti. Bu bayinin yetkilisiyle görüştüm. Vestel'in böyle bir prensibi varmış ben de bilmiyordum, yeni öğrendim dedi. Bu durumda adresi yeniledim. Umarım yarın evime teslimat yapılacak. Bu durumda her halükarda Amazonun işini eksik ya da yanlış yaptığı ortada: Anlaşmalı olduğu bayiin bu kuralından haberdar olup ya ambalajı marka görünmeyecek şekilde hazırlaması veya Vestel bayii ile anlaşma yapmaması gerekirdi. Bunları yapmayıp müşteri mağduriyetine yol açtı. İş ciddiyetsizliği olarak değerlendiriyorum. Kolay Gelsin Firmasına da teşekkür ediyorum. Kendilerine haksızlık etmişim. Düzeltmek için yoğun çaba gösterdiler. Tabii bu çabada "Şikayetvar" ın da çok ciddi katkısı var. Onlara da müteşekkirim. Firmayı, beni arayıp bilgi vermeye ve sorunu çözmeye zorladılar.”

9 Haziran 2024 pazar günü amazon.com dan bir radyo satın aldım. Ertesi günü teslim edileceği için birçok ürün arasından bu cihazı tercih etmiştim. Amazon, son derece hızlı biçimde ürünü "kolay gelsin" kargo firmasına teslim etti. (takip kimliği: ab5264682) kendilerine müteşekkirim. Ancak site üzerinden yaptığım takiplerde, sabah 08:40 civarında dağıtıma çıkıldığının belirtilmesine ve tüm gün cihazı beklememe karşın ürün teslim edilmedi.

Akşam üstü amazonun müşteri temsilcisine ulaştım durumu özetledim. Ertesi günü İstanbul dışına çıkacağımı ve ürünün de teslim alınmaması nedeniyle iade edileceğini anlattım. Çok ilgilendiler ve "kolay gelsin" kargo firmasını uyardılar. Bu uyarı üzerine kargomun Amazon Counter hot-Point kızıltoprak Vestel bayiine teslim edildiğine dair 18:49 da bir mail aldım ve mağazaya koştum. Bu mağaza saat 19:00 da kapatılıyor. Tabii yetişemedim.

Teslimat bugüne kaldı ve seyahatime çıkamadım. Kargo firması "kolay gelsin" i kınıyorum ve bu laubaliliği herkes öğrensin istiyorum. Asla güvenilmeyecek bir firma. Eğer yöneticileri bu yazdıklarımı okuyorlarsa onlara da bir uyarım var: unutmayın, kalite bir bütündür. Bir kısım işi düzgün yapıp bir kısmında çuvallamak kabul edilemez. Kurumsallaşmanız için daha çok çalışmanız gerekiyor.

11 Haziran 14:00 (Şikayetten 1 dakika sonra)
11 Haziran 15:11
Sacit
28 Haziran 08:45

Aynı sıkıntıları bir sonraki ürün tesliminde tekrar yaşattınız ve şu anda da yeni ürünle ilgili aynı mağduriyet tekrarlandı.

Sacit
28 Haziran 12:15

Üzerinde marka yazılı diye Amazon teslimat noktası olan Kızıltoprak Vestel bayiinin 3 gündür kargoyu teslim almadığı bilgisi verilmişti. Bu bayinin yetkilisiyle görüştüm. Vestel'in böyle bir prensibi varmış ben de bilmiyordum, yeni öğrendim dedi. Bu durumda adresi yeniledim. Umarım yarın evime teslimat yapılacak. Bu durumda her halükarda Amazonun işini eksik ya da yanlış yaptığı ortada: Anlaşmalı olduğu bayiin bu kuralından haberdar olup ya ambalajı marka görünmeyecek şekilde hazırlaması veya Vestel bayii ile anlaşma yapmaması gerekirdi. Bunları yapmayıp müşteri mağduriyetine yol açtı. İş ciddiyetsizliği olarak değerlendiriyorum. Kolay Gelsin Firmasına da teşekkür ediyorum. Kendilerine haksızlık etmişim. Düzeltmek için yoğun çaba gösterdiler. Tabii bu çabada "Şikayetvar" ın da çok ciddi katkısı var. Onlara da müteşekkirim. Firmayı, beni arayıp bilgi vermeye ve sorunu çözmeye zorladılar.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

1

Kolay Gelsin Kargo Ortada Yok!

Yunus
18 Mayıs 11:15
477
Kolay Gelsin Kargo Ortada Yok!
Kolay Gelsin Kargo Ortada Yok!

Kolay Gelsin Kargo Firması

Aysuda
03 Mayıs 15:10
495

Kolay Gelsin Amazon Sipariş

Bahar
01 Mayıs 12:47
680

Kolay Gelsin Kargo Amazon

Elif
30 Nisan 23:30
734

Kolay Gelsin ''Kolay Gelsin'' Kargo Mağduriyetim

Vedat
25 Nisan 12:09
438
Benzer Şikayet Yaz