24 Nisan
#11884554

Kolan Hospital Hastane 'sinde Memnuniyetsizliği

Bayrampaşa Kolan Hastanesi'ne check up için 24.04.2019 'da 65 yaşındaki annemiz için randevu aldık ve hastaneye geldik. Ancak hastaneye geldiğimiz andan itibaren danışmadan başlayan bir yönlendirme eksikliği bilgi vermeme koordine olamama gibi şeylerle karşılaştık. Müşteri hizmetlerinden özellikle yanımıza bir kişinin verilmesi konusunda bilgi vermemize rağmen bizlere kendimizin yapması gerektiği bilgisi verildi.


İç hastalıkları muayenesinde ise Dr. S** K** ' a göründük ancak doktorun hastaya karşı çok saygısızca söylemleri oldu. Bu üsluba porter M** hanım da şahit olmuştur, hastanenize bu şekilde davranışları olan bir doktorun olmasını gerçekten hiç yakıştıramadım ve sonrası için bu şikayetimin dikkate alınmasını istiyorum.

Tuğçe Tuğçe 3.837 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Kolan Hospital Temsilcisi24 Nisan

    Sayın Tuğçe Hanım; Kolan Hospital Sağlık Grubu olarak öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi sunarız. Hastanemize yaptığınız geri bildirimiz ile ilgili inceleme başlatılmıştır. Geri bildiriminiz ile ilgili en kısa sürede tarafınıza dönüş yapılacaktır. Hastanemizdeki her türlü hizmet ile ilgili olarak Hasta İlişkileri bölümü ile irtibata geçebilirsiniz

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler