17 Eylül 2013

Koçtaş'tan Verdiğim Sipariş Yanlış Renk Geldi!

İnternetten aldığım masa sipariş notlarında rengini belirttiğim halde yanlış renk geldi. Kargo görevlisine söyleyip teslim almak istememe rağmen teslim almam gerektiği daha sonra eve gelip değişim işleminden sonra masayı geri alacağını söyledi. 1 hafta sonunda nihayet gelip aldı ve yine hiçbir belge vermedi.

Üstüne üstlükte defalarca aradığım destek hattındaki görevliler (!) tutarsız cevaplarıyla beni sürekli oyalamaya devam ediyorlar. Bir aradığımda sizden alınan yanlış renk elimize ulaştı yenisini yollayacağız, bir aradığımda henüz elimize ulaşmadı diyorlar. En son 10 gün önce paramın iadesini istediğimde beni oyalamaya devam ettiler. Sonuç olarak elimde ne ürün var ne de param.

Muge 86 Okunma

Cevaplar

  • Muge 23 Eylül 2013

    Tamamen yanlış. Telefonum her zaman ulaşılabilir. Dikkat edilirse Koçtaş'ın verdiği bütün cevaplar bu şekilde ulaşamadıklarını ifade ediyor. Kesinlikle doğruyu yansıtmıyor, 1.5 aydır iptal ettiğim siparişin ücretini almaya çalışırken ve beni gereksiz yere oyalamışlarken aramalarını sabırsızlıkla bekliyorum.

  • Koçtaş Temsilcisi18 Eylül 2013

    Konuyla ilgili olarak müşterimiz aranmış fakat ulaşılamamıştır. Ulaşabileceğimiz farklı telefon numaralarını rica ederiz. Koçtaş’ı tercih ettiğiniz için teşekkür eder, İyi günler dileriz. Saygılarımızla Koçtaş Müşteri Hattı Tel: 0850 210 5050 [email protected] www.koctas.com.tr

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön