1 g
Yorum Yap
#11856519

Koçtaş'ta Nakliye Ve İade

Koçtaş online mağazasından 2088 TL'değerinde ürün satın aldım. Ürünün satış sayfasında 1 gün içinde kargoya teslim edilir yazıyordu. Söyledikleri gibi ertesi gün kargo teslimata çıkış yaptığını takip ettim. Ancak Koçtaş teslimat adresini aracı firma Horoz nakliyata yanlış verdiğinden 130x200cm ebatlarındaki iki kutu başka bir adrese gitti. Nakliye firmasının şoförü beni aradı:"burada bir köprü altı var gelin arabanıza yükleyelim bunları" teklifini sundu. Koçtaş'ı aradığımda merak etmeyin sizin adresinize teslim edilecek bekleyin dendi. Birinci gün ve ikinci gün bu şekilde adresimde bekledim. İkinci gün taşıyıcı firmanın telefon numarasını bulup aradım ve Koçtaş tarafından hiçbir adres güncellemesi yapılmadığını ürünün Koçtaş'a geri yollandığını öğrendim. Koçtaş çağrı merkezi hala bana adresimde beklememi, ürünün geleceğini söylemeye devam etti.


Günümüz ekonomi koşullarında 2000 lira yüksek bir tutar. İade isteği ile Koçtaş çağrı merkezi ile görüştüm. Aradan 4 gün geçti 2088 TL iadesi yapılmadı. Çağrı merkezi iade butonunun çalışmadığını bu yüzden iade edilemediğini söyledi. Çağrı merkezi da çalışanların yanlış bilgi ve yönlendirmeleri, adresi güncelleyememesi, kendi içilerinde ve çalışma partneri firmalarla ve müşterileri ile iletişimi sağlayamamalarından dolayı 6 defa çağrı merkezi ile konuştum. Halen 2088 liram bana iade edilmedi.


2019 yılında online satış yapan büyük bir şirket Koçtaş in bir butonun çalışmamasından çalışanların basit iki aksiyonu gerçekleştirememeleri büyük bir hayal kırıklığı. Online satış yapanın bir adrese bir ürünü teslim edebilmesi gerekiyor. En kötüsü tek iletişim kaynaklarının Koçtaş çağrı merkezi olması ve bu noktanın non sense çözümsüzlüğü, yetkilerinin olmayışı, iletişim sağlayamaması, diğer çalışanların buradan gelen bilgileri umursamaması. Benim defalarca onları aramama rağmen bir kere geri dönüp bir bilgi verilmemesi. Bana ulaşamayan ürünlerin para iadesinin yapılmasını hala bekliyorum.

Ozge Ozge 170 Okunma 1 Yorum Yap

Cevaplar

  • Ozge1 g

    İki günden daha fazladi geçti. Acil para iadesini sağlayınız

  • Koçtaş Temsilcisi1 g

    Merhaba Ozge Hanım, Geri bildiriminizi yetkili ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. 2 iş günü içerisinde sizinle iletişime geçerek son durum bilgisini ileteceğiz. Saygılarımızla, Koçtaş Müşteri Hizmetleri Tel: 0850 209 50 50 [email protected] www.koctas.com.tr

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler