Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Koçtaş'ın "Kolay İade İmkanı" Vaadi Boş Mu?

profile
Rüştü
21 Şubat 17:53
276

Yeni taşındığım evim için Dekorex marka üç adet cam kapaklı kitaplık sipariş ettim. İlkini monte etmeye çalıştığımda açılan yuvaların doğru yerlerde olmadığını, montajın yapılamayacağını gördüm. Diğer iki kitaplığın montajına teşebbüs bile etmedim, paketlerini açmadım. Benim montajı beceremediğim ihtimalini de düşünerek (ki Meslek Lisesi mezunuyum! ) Koçtaş'tan montaj hizmeti istedim. Koçtaş'tan montaj için gelen kişi benim tespitimi doğruladı - ürün hatalı imal edilmiş! Derhal ürünlerin iadesini talep ettim, ancak bir buçuk aydır Koçtaş Çözüm (! ) Merkezi ile yaptığım sayısız telefon görüşmesine rağmen, üretici şirket (Dekorex) parça temini yapabileceğini belirtip, (bozuk) ürünlerini iade almamakta ısrar ediyor. Koçtaş'ın Web sitenizi aratınca çıkan "Kolay İade İmkanı - Koçtaş Online Alışveriş - Uygun Fiyatlarla" ifadesinin anlamı olmalı. Koçtaş'a güvenerek sipariş ettiğim ürünleri, imalat hatasına rağmen, iade edememem açıkçası Koçtaş'a güvenimi de sarstı.

Koçtaş Logo
21 Şubat 17:56 (Şikayetten 2 dakika sonra)

Merhaba Rüştü Bey, Geri bildiriminizi yetkili ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa süre içerisinde sizinle iletişime geçerek son durum bilgisini ileteceğiz. Saygılarımızla, Koçtaş Çözüm Merkezi

Rüştü
Rüştü
05 Mart 23:08

Şikayetvar'da yazdıktan neredeyse hemen (galiba iki saat kadar) sonra (Çarşamba akşamı) Koçtaş Çözüm Merkezi'nden arandım. Problemi tekrar anlattım. Cuma günü yine arayıp ürünlerin iadesinin yapılacağını, lojistik firmanın arayacağı söylediler. Cumartesi günü lojistik firması aradı; ürünlerin Salı günü alınması konusunda anlaştık. Salı günü gelip ürünleri aldılar. Bir hafta sonra (yine Salı günü) para iadesi hesabıma geçti. Öncelikle Şikayetvar.com'a teşekkür ederim; şikayetimi sitenizde dile getirmeseydim problemim çok büyük ihtimalle çözülmezdi! Koçtaş Çözüm Merkezi'nden benimle kısa sürede irtibata geçen çalışana da teşekkür ederim. Sorunu hızlı bir şekilde çözmüş olması müşterilerin sorunlarını ciddiye aldığını gösteriyor. Sitemim Dekorex firmasına; keşke iade almamak için gösterdikleri çabayı ürünlerinin kalite kontrolü için gösterseler.

Benzer Şikayetler

Koçtaş Keçiören FTZ - Anı Makine

profile
Alparslan
19 Nisan 11:59
-
Koçtaş Keçiören FTZ - Anı Makine
Koçtaş Keçiören FTZ - Anı Makine

Koçtaş Haman Sandalye Sorunu

profile
Emrullah
18 Nisan 18:55
34

Koçtaş'a Fatura İçin Yalvarmak. Şaka Gibi.

profile
İlyas
15 Nisan 13:51
98
1

Koçtaş Operasyonel Yetersizliği

profile
Ömer
14 Nisan 19:44
100
1

Koçtaş Ürün İade Alınmıyor

profile
Adnan
13 Nisan 22:15
42
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz