Koçtaş Yanlış Ve Hasarlı Ürün, Uzun Süreç

Tayfun Tayfun1 ay önce

Koçtaş mağazası bizi internet mağazasına yönlendirdi. Mutfak dolap üst ve alt modül sipariş verdik. Sipariş no: 1012377646. Gönderim süreci uzun sürdü. Montaj ekibi geldi. Üst Modül kırık çıktı. Alt modül ise mutfak dolabı yerine ayakkabılık çıktı. Böylesi kurumsal firma böyle bir hatayı nasıl yapar. İş disiplini titizlik müşteri memnuniyeti sıfır. Aradık müşteri hizmetlerini; özetle malı aldın ben de parayı, bundan sonrası salla gitsin. Yok kod verecekler yok lojistik firmasını arayacağız yok 7 günü içinde gelip alacaklar. Lojistik firması ne zaman teslim edecek onlara. Onlardan ne zaman dönüş olacak. Ürün değişimi istesek kargo kaç günde gelecek, montaj ekibi ne zaman gelir, yine kırık çıkar mı ya da yanlış ürün. Sürece bakar mısınız. Yazarken yoruldum. Utanmasalar sen taşı Getir diyecekler. Zaten taşıma şirketine ulaşılamıyor. 

Suçumuz ne; Koçtaş tan ürün aldık. Ben önce değişim istedim sonra süreci düşününce iptal edin paramı iade edin dedim. Ürün iadesi ve para iade süreci de bir süreç alacak. Mutfağın ortasında iki koca paket öylece kaldık. Bu arada müşteri hizmetlerinden bir bayan kısa kesin mealinden konuştu. Önemli olan şu; Ülkemizin sayılı firmalarından birisi, haberlerde rastladığımız internet siparişlerindeki sürpriz rezaletini hatırlatıyor. Dolap:ayakkabılık. Alın malı verin paramı.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Tayfun 2 hafta önce

Kısa denilen süre uzadıkça uzadı. Koçtaş Bodrum mağazasına gittik durumu oradaki yetkiliye anlattık. Kendisi ilgilendi o gün yani 30.10.2020 tarihinde Koçtaş arabasıyla kutuları aldırdı ve merkeze kutuların teslim alındığını ve bedelin iade sürecinin başlatılması için yazışacaklarını söyledi. Ancak bir haber çıkmadı. Sonra 05 kasımda merkezi aradım durumu izah ettim. Bodrum merkezden bildirim gelmediğini durumu inceleyeceklerini ve "kısa" sürede dönüleceğini belirtti. 1000 TL bedeli var. Kutular da iade edildi. Satın alındığına pişman olundu. Hala uğraşıyorum komik olan bir yandan taksitlerini ödüyorum. Koç grubuna sesleniyorum çeki düzen verin şu firmanıza.

profile-icon Tayfun 1 ay önce

Bakalım bu "kısa süre" ne kadar sürecek. Sonuçtan umutlu değilim açıkçası.

Koçtaş Logo Koçtaş 1 ay önce

Merhaba Tayfun Bey, Geri bildiriminizi yetkili ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa süre içerisinde sizinle iletişime geçerek son durum bilgisini ileteceğiz. Saygılarımızla, Koçtaş Çözüm Merkezi Tel: 0850 209 50 50 [email protected] www.koctas.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler