Koçtaş Ürünü Almadan Önce Montaj Ücretsiz Ürünü Aldıktan Sonra Ücretli

Güven Güven 11 Ağustos 10:28

Trabzon Koçtaş'tan 3 tane banyo dolabı ve çeşitli ürünler aldım. Ürünü alıp servis formu doldurduktan sonra müşteri hizmetlerinden bilgi aldığımda montajın ücretsiz olduğunu söylediler ve ürünlerin ödemesinin yapılması bilgisini verdiler. Ürünleri alıp bir gün sonra eve geldiğimde arayıp ürün basına 140 TL montaj ücreti olduğu bilgisini verdiler. Böyle kurumsal bir firmada böyle bir hata yapılmaz. Yapılsa bile bu hata tüketici tarafından karşılanmaz. Firmayı arayıp konuyla ilgili bilgi almak istediğimde 8 dakika boyunda operatöre bağlanamadım. Bu yüzden buraya yazıyorum.

Cevaplar

profile-icon Güven 11 Ağustos 20:59

Aradılar müfteri temsilcimiz hata yaptı eee uyardık. Peki müşterinin mağduriyeti giderildi mi tabii ki hayır. Böyle bir marka olabilir mi? Montaj yapabilmek için ödeme yapmanız lazım, biz bunu karsilayamayiz. Keşke bunu ürünü satmadan söyleseydiniz. Bir de eğitim şart tüm Koçtaş çalışanlarına. O zaman belki bu hatalar düzelir.

Koçtaş Logo Koçtaş 11 Ağustos 10:44

Merhaba Güven Bey, Geri bildiriminizi yetkili ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa süre içerisinde sizinle iletişime geçerek son durum bilgisini ileteceğiz. Saygılarımızla, Koçtaş Çözüm Merkezi Tel: 0850 209 50 50 [email protected] www.koctas.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler