Koçtaş Ürün İadesi Sıkıntılı!

Melike Melike10 Mayıs 16:47

06/04/2020 tarihinde Koçtaş'tan aldığımız 1008712971 numaralı sehpa siparişimiz ayın 22'sinde elimize ancak ulaştı. Ürünün bacakları sabitlenmediği için iade ettik fakat açıp kurulum yaptığımız için iade kabul olmayıp parça gönderimi yapılacağı söylendi fakat tarafımıza hala parça gönderilmedi. Koçtaş ile iletişime geçildiğinde hala parça beklendiği söylenmekte 1 ayı geçti sonuç yok. Sonuçlanacağı da yok. Konu hakkında yardım ve desteklerinizi beklemekteyim.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Melike 14 Mayıs 14:35

Hala sorunumuzu çözümlemiş değilsiniz Allah'tan Zigon sehpa daha büyük bir ürün olsaydı başımıza neler gelirdi. Gerçekten bu kadar zor mu bu olayı çözmek? Müşteri memnuniyetsizliğimi ilkeniz? İnsanları bu kadar basit sebepler yüzünden alışverişten soğutup lanet olsun dedirtcek kadarsınız!

profile-icon Melike 14 Mayıs 14:15

İyi hoş ama bize sonuç lazım hala ürün elimde kullanamıyorum aldığım ürünün taksiti bitti neredeyse bu ne ihmalkarlık her şey satana kadar bir de bu kadar büyük bir firma ben artık çözüm istiyorum!

Koçtaş Logo Koçtaş 10 Mayıs 16:52

Merhaba Melike Hanım, Geri bildiriminizi yetkili ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa süre içerisinde sizinle iletişime geçerek son durum bilgisini ileteceğiz. Saygılarımızla, Koçtaş Çözüm Merkezi Tel: 0850 209 50 50 bilgi[email protected] www.koctas.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler