Koçtaş Ürün Getirilmeyip Para İadesi de Yapılmaması

Enhar Enhar1 ay önce

01.09.2020 'de verdiğim 1011770204 numaralı mağaza teslimat siparişimin durumu üzerinde hiçbir işlem yapılmayıp sipariş 1 ay boyunca ''İşlemde'' gözüktü buna istinaden çözüm merkezini aradığımda kargoya verildi. Sonra ararsanız kargo numarasını söyleriz denildi. Sipariş durumunda hala bir değişiklik olmadı ve işlemde olarak gözükmeye devam edince tekrar aradım yine doğru düzgün bir bilgi sahibi olamayınca 199.90₺ tutarındaki ücretin iadesini talep ettim. Bu da halledilmedi .

4-5 kere ulaştığım çözüm merkezi bugün 2 aya yakın süre geçmesine rağmen ne ürünümün nerede olduğuna dair ne de ücret iademin ne zaman yapılacağına dair doğru düzgün bilgi vermedi bugün de Koçtaş Viaport mağazasının iade işlemini takip etmesi gerektiğini söyleyip bir de onları beklememi söylüyorlar. Bu 2 aylık süreçte bana ne ürünümü ne de iademi takip edebilmek için bir numara vermiyorlar. Hala da ne zaman ücret iademi alabileceğime dair bir fikirleri yok.  

Cevaplar

Koçtaş Logo Koçtaş 1 ay önce

Merhaba Enhar Bey, Geri bildiriminizi yetkili ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa süre içerisinde sizinle iletişime geçerek son durum bilgisini ileteceğiz. Saygılarımızla, Koçtaş Çözüm Merkezi Tel: 0850 209 50 50 [email protected] www.koctas.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Veysel 3 hafta önce  

    Koçtaş = pişmanlık=mağduriyet=amatörlük

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler