Koçtaş Teslimatta Yalan Beyan

Ayşe Ayşe12 Mayıs 15:53

Koçtaş Eryaman şubesinden gardırop ve TV ünitesi sadece nakliye satın aldım ve 8 Mayıs cuma günü teslim edilecek dendi 7 Mayıs perşembe teyit ettim 2.sırada siz varsınız 09.00-14.00 arası evinizde olur dendiği için nişanlım izin aldı ben sağlık çalışanı olarak nöbet ertesi günümü ayarladım ve kurulum için de gereken kişileri çağırdık ancak cuma öğlen tekrar aradığımda elinize ulaşır demelerine rağmen tüm gün bekledik kimse gelmedi daha sonra Eryaman şubeye ulaşamadım haber vermediler ve müşteri hizmetlerine bıraktığım şikayetlere geri dönüş olmadı müşteri hizmetleri şube alışverişlerinde şubeye yönlendirip daha çok internet alışverişleri ile ilgileniyor. 

Zaten şube alışverişimiz esnasında da sıkıntılar çıktı mağaza kapatılıp sadece showroom yapılarak internetten alışveriş yapılması daha mantıklı görünüyor demek ki personel koordinasyon ve eğitimine yeterli önem verilmiyor kesinlikle Koçtaş Eryaman şubesinden alışveriş yapılmamasını öneririm daha sonrasında bana dönüş yapıldığında mağduriyetim için ücretsiz montaj talebimi de reddettiler ve müşteri hizmetleri şikayet talebime dönüş yapmadı.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Koçtaş Logo Koçtaş 12 Mayıs 15:58

Merhaba Ayşe Hanım, Geri bildiriminizi mağazamıza ileterek takip sürecini başlattık. 2 iş günü içerisinde sizinle iletişime geçerek son durum bilgisini ileteceğiz. Saygılarımızla, Koçtaş Çözüm Merkezi Tel: 0850 209 50 50 [email protected] www.koctas.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler