Koçtaş ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Şevin'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Koçtaş Satın Alınan Ürünün Bir Haftadır Kargoya Verilmemesi

528görüntüleme
Şevin
Şevin 20 Kasım 2020 12:30

14 Kasım tarihinde Koçtaş internet sitesinden oluşturduğum 1013190539 numaralı bebek yatağı siparişim bir hafta geçmesine rağmen hala kargoya verilmedi. Site üzerinden talep oluşturmama rağmen geri dönüş bile yapılmadı. Müşteri hizmetlerini aradığımda dün kargoya verileceği şayet mesaj gelmezse bizleri ertesi gün arayın demelerine rağmen bugün aradığımda daha 3 gün önce siparişiniz işleme alınmış kargo çıkışı falan yok deniyor. 

Bu nasıl kurumsallık anlayışı? Bebeğim için aciliyet durumumu belirtmiş olmama rağmen bu denli ilgisiz bir tavırla karşılaşmam. Koçtaş gibi bir firma için çok üzücü. Hızlı temin için mağazanıza da gittim satışı sadece online dediler ama online satışta da insan resmen rezil oluyormuş onu anladım. Yaşanan mağduriyetimin giderilmesini, en kısa sürede ürünün tarafıma teslimini istiyorum.

Koçtaş Logo
Koçtaş20 Kasım 2020 12:31

Merhaba, Geri bildiriminizi yetkili ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa süre içerisinde sizinle iletişime geçerek son durum bilgisini ileteceğiz. Saygılarımızla, Koçtaş Çözüm Merkezi Tel: 0850 209 50 50 [email protected] www.koctas.com.tr

Şevin
Şevin21 Kasım 2020 12:41

Gerçekten teşekkür ediyorum bugün çağrı merkezinizi aradım ve Şikayetvar üzerinden ilettiğim şikayete bile henüz yanıt verilmediği tarafıma iletildi. Üstüne bir de ürünün kargoya verme süresi 5 gün uzatılmış. Bir daha Koçtaş'ın önünden bile geçmeyiz sanırım ben böyle bir boşvermişlik görmedim. Taşıdığınız isime o kadar reklama yazık gerçekten dalga geçiliyor resmen. Çevremdeki insanlara da online üzerinden asla alışveriş yapmamaları konusunda uyarıda bulunacağım.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler