Toplam çözüm sayısı
..
Koçtaş ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Serra'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

Koçtaş Online Sipariş Bulaşık Makinesi Kayıp, Ücreti De Onların Elinde

818görüntüleme
Serra
Serra 15 Aralık 2020 12:05

28 Kasım 2020 tarihinde, Kasım indirimlerinden faydalanarak bulaşık makinesi almak istedim. Diğer sitelerde daha uygun fiyatlı olmasına rağmen satıcı kaynaklı sorun yaşamak istemediğim için Koçtaş'a güvenerek daha fazla ücret ödeyip Beko ® marka bir bulaşık makinesi satın aldım. Önce siparişten 2 gün sonra montaja geleceğiz diye arandım. Bütün gün evde bekledim. Kimse gelmeyince akşam aradım ve ürünün ellerinde olmadığını öğrendim. İstanbul'dan kargo gelecek dediler. Arayıp bilgi bile verilmemişti. Bekleme süreci başladı. Hem pandemi hem Kasım indirimlerinden dolayı gecikme olur normal diye düşündüm. Fakat süreç çok uzadı ve benim 16 Aralık sabahı dolayısıyla başka bir şehre seyahat etmem gerekiyor uzun bir süre de ikametimde bulunmayacağım. 14 Aralık tarihinde ilk kez Koçtaş müşteri hizmetlerini aradım. Durumu anlattım. İlk görüştüğüm kişi ürünü Samsun şubeye teslim ettiklerini söyledi. Şubeyi aradım, ürünün kendilerinde olmadığını ve bu bilgiyi sisteme bu şekilde Koçtaş'ın girdiğini söyledi. Tekrar Koçtaş'ı aradım ürünün nerede olduğunu bilmediklerini söylediler bu seferde. Depoda da olabilirmiş, transferde de, şubede de. Bilmiyorlarmış. Kim bilecek peki bunu? Peki siz neden varsınız? 2150 TL parayı yaklaşık 3 haftadır işletiyor ve bana ürünü teslim etmiyorlar. Gün içinde arayıp bilgi vereceklerini söylediler ve tabii ki kimse aramadı. 15 Aralık tarihinde tekrar ben aradım. Yine ürünün Samsun şubede olduğunu söylediler. Aynı numarayı verdiler aramam için. Bunun takibini ben yapacaksam siz neden varsınız? İnanılmaz. Siparişi iptal etsem aynı ürün şu an 2650 lira civarında. Güvenerek alışveriş yaptığım Koçtaş'ın bu yaptıkları gerçekten inanılmaz. Herhangi bir yerden alışveriş yapsaydım bu kadar sorun yaşamazdım muhtemelen. Başka bir siteden daha uyguna alabilecekken sorun yaşamayayım diye daha fazla ödeyip Koçtaş'tan alışveriş yaptığıma çok pişmanım. Param ®la rezil oldum. Hem param gitti hem ürün yok. Yasal olarak bütün haklarımı arayacağım.

Koçtaş Logo
Koçtaş15 Aralık 2020 12:33

Merhaba Serra Hanım, Geri bildiriminizi yetkili ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa süre içerisinde sizinle iletişime geçerek son durum bilgisini ileteceğiz. Saygılarımızla, Koçtaş Çözüm Merkezi Tel: 0850 209 50 50 [email protected] www.koctas.com.tr

Serra
Serra17 Aralık 2020 00:53

Hala kimse beni aramadı ve ne param ne de makine ortada, bu yaptığınız dolandırıcılık, hakkınızda suç duyurusunda bulunacağım.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler